Večne choré deti, ako sa z toho nezrútiť?

https://www.blog.mojra.sk/post/574

Pokiaľ máte doma malé dieťa, ktoré práve nastúpilo do škôlky, pravdepodobne sa aj u Vás roztvorila špirála soplíkov, kašľa a iných škôlkarských chorôb. Pravdepodobne nikoho táto situácia po nástupe do práce po materskej a rodičovskej dovolenke nepoteší. Čo s tým?

 

Každý rodič je rád, keď je jeho dieťa zdravé, spokojné, a v pohode. Pokiaľ to tak nie je, oberá to o energiu všetkých zúčastnených- dieťa, ktoré musí papať sirupy, ktoré mu často nechutia, má teplotu, sopeľ, a celkove nie je vo svojej koži, rodiča/rodičov, ktorí nemôžu ísť do práce, a musia čerpať OČR, zamestnávateľov, ktorí mali častokrát očakávanie, že matka/otec po rodičovskej dovolenke bude naplno v práci a  časté vypadávania rodiča škôlkara mu naruší plány, a musí zabezpečiť náhradu chýbajúceho zamestnanca.

 

Ďalšou nepríjemnosťou býva to, že pokiaľ máte dve a viac detí, zvyknú si medzi sebou bacily posúvať, a v konečnom dôsledku sa môžete ocitnúť v takmer nikdy nekončiacom bludnom kruhu behania po lekároch, chorôb detí, vymýšľania rôznych spôsobov ako podať liek dieťaťu, ktoré lieky nechce a vypľúva ich, nespokojnosti nadriadeného, že máte zasa choré dieťa.....a do toho všetkého únavu, vyčerpanosť a nezanedbateľný pokles financií pre domácnosť.

 

Takáto situácia býva náročná pre všetkých rodičov, a už prvé náznaky detského kašľa zvyšujú pulz, stres a strach, že dieťa zasa ochorie.

 

 

Ako sa z toho nezrútiť?

 

Dôležité je uvedomiť si, že nie je to Vaša chyba. Deti s chorobami rastú, a keď sa ich imunita preverí v škôlke, v škole už nebývajú tak často choré. Navyše, vyrastú z toho.

 

Pokiaľ sa však stáva, že je Vaše dieťa veľmi často choré, odporúčam Vám návštevu detského lekára, ktorý Vám odporučí voľne predajné lieky na podporu detskej imunity, prípadne Vás môže vypísať na detskú alergiológiu, lebo za častými chorobami sa môžu skrývať aj alergie.

 

Taktiež je dôležité dbať na to, aby chodili deti skoro spať, aby mali dostatočný spánok oddýchli si, a by jedli zdravú stravu bohatú na čerstvé ovocie a zeleninu, a taktiež, aby nápojmi, ktoré deti pijú, boli prevažne, voda, čaj, a ovocné šťavy. Taktiež treba podporovať pohyb, pobyt na čerstvom vzduchu, a celkovo zdravý životný štýl.

 

Pokiaľ rodičia fajčia, je vrcholne nezodpovedné voči deťom, aby fajčili v prítomnosti malých detí, nakoľko aj pri pasívnom fajčení (fajčenie v blízkosti detí) vdychujú deti 40 rakovinotvorných látok, čo mnohí rodičia podceňujú a  navyše tým nechtiac podporujú zníženú imunitu detí a zdravotné problémy.

 

Energetické nápoje, rôzne Coca-Coly, a pena z piva či kofola taktiež nepatria do detských úst a  žalúdkov.

 

Pokiaľ chcete, aby boli vaše deti zdravé, je taktiež vhodné obmedziť množstvo rafinovaného cukru, ktorý v sebe obsahujú sladkosti, ktoré na deti poza farebných obalov vykúkajú v regáloch. Pokiaľ dieťaťu nakrájate ovocie, ktoré má rado, alebo nasypete obľúbené oriešky, väčšinou po nich siahnu.

 

Taktiež je vhodné dopĺňať deťom vitamíny prostredníctvom vitamínových doplnkov, napr. vitamín D formou kvapiek počas jesene, zimy a na jar, vitamínu C alebo doplnkov na podporu imunity hlavne v chrípkovom období, a podobne.

 

Milí rodičia, aby ste sa z večného kolobehu chorôb detí nezrútili, je veľmi dôležité, aby ste dbali aj na vlastnú psychickú pohodu a psychohygienu, a popri starostlivosti o deti si dopriali čas pre seba, svoje záujmy, a čas  s priateľmi. Všetci to potrebujem z času na čas, aj keď sú naše deti malé. A keď sú zdravé, treba budovať zdravé priateľstvá s ich rovesníkmi a svojimi priateľmi.

 

 

 

Autor: Mgr. Jitka Kneslová, psychologička online poradne MOJRA

Práve ste čítali článok: Večne choré deti: Ako sa z toho nezrútiť?

Komentáre

  • Zapojte sa do diskusie.
    Zadajte Váš komentár.

  • Avatar

Podobné článkyAko pomôcť deťom počas rozvodu?

Ako pomôcť deťom počas rozvodu?

Autor: psychologická poradňa | Ako pomôcť deťom počas rozvodu? | Dôležité rady pre rodičov ,,Rozvod je udalosť, ktorá je náročná pre celú rodinu, obzvlášť pre deti. Tie prechádzajú rôznymi fázami vyrovnávania sa s ťažkou situáciou, ktoré sú sprevádzané rôznymi emóciami.“ Prvou fázou počas rozvodu býva hnev a popieranie situácie. Deti sa v tejto fáze prirodzene bránia psychickej bolesti rôznymi spôsobmi. Často popierajú ...

Pokračovať v čítaní

Stres u detí: Ako tomu zabrániť a čo robiť, keď sa objaví?

Stres u detí: Ako tomu zabrániť a čo robiť, keď sa objaví?

Autor: Mgr. Edina Kozmannová, psychologička online poradne MOJRA | Ako rozpoznať, či je dieťa v strese a čo s tým robiť? V dnešnej modernej dobe sa stres pomaly ale isto stáva každodennou súčasťou života ľudí. Málokto z populácie môže povedať, že nevie, čo vlastne stres je, a nezažíva jeho príznaky v každodennom živote. Stres u dospelých je bežne riešenou problematikou, ale ako to je u detí? Môžu aj deti zažívať stres ...

Pokračovať v čítaní

Nebojte sa detského psychológa! Pomôže vášmu dieťaťu aj vám

Nebojte sa detského psychológa! Pomôže vášmu dieťaťu aj vám

Deti sa môžu stretávať s rôznymi problémami, či už ide o ťažkosti v škole, zmeny v správaní, depresiu, úzkosť, strach alebo len neistotu v nových situáciách. Mnohí rodičia sa obávajú vyhľadať pomoc detského psychológa. Strach z neznámeho, stigmatizácia a mýty o psychologickej starostlivosti bránia rodičom, aby pomohli svojmu dieťaťu aj samým sebe.Čo robí detský psychológ?Detský psychológ sa zameriava na starostlivosť o duševné zdravie detí a dosp...

Pokračovať v čítaní

Psychológovia portálu Mojra.sk

Značky


Začnite meniť Váš život k lepšiemu ešte dnes!    Objednať