Stereotypy vo výchove bábätiek

https://www.blog.mojra.sk/post/570

Dnešní rodičia, ale najmä matky, čelia rôznym nevyžiadaným radám o tom, ako by mali vychovávať svoje deti, v podstate od narodenia dieťatka. Niektoré nevyžiadané rady prichádzajú už počas tehotenstva, napríklad „teraz musíš jesť za dvoch“, a podobne. Tehotenstvo je samo o sebe náročné, žena sa pripravuje na rolu matky, pričom jej pod srdcom rastie dieťatko a takéto rady nebývajú veľmi príjemné. Navyše, v dnešnej dobe máme prístup k internetu a informáciám o neurovede, emočných potrebách bábätiek a tých informácií je také množstvo, že je naozaj ťažké sa v tom zorientovať.


Nevyžiadané rady o výchove však prichádzajú takmer okamžite po narodení bábätka. Matka, vyčerpaná pôrodom, šestonedelím, si prináša domov bábätko, ktorého potreby sa učí rozpoznávať, v noci sa budí, lebo bábätko je často hladné a potrebuje prebaliť, objať, je mu teplo, zima a tak ďalej a na všetko upozorňuje iba plačom. Materstvo je krásne a náročné zároveň, sama mám päť a pol ročného syna a sama som si obdobím nevyžiadaných rád skúsenejších prešla.


Pre dnešnú matku je náročné zorientovať sa v  radách, ktoré začínajú často už v pôrodnici, ohľadom dojčenia. Ja osobne som si zvolila to, čo bolo mne a môjmu synovi bližšie a prirodzenejšie - dojčenie na požiadanie a  aj vďaka tomu, som ho mohla dojčiť do samoodstavenia. Pokiaľ sa matka rozhodne ukončiť dojčenie skôr, alebo nedojčiť vôbec, je to jej rozhodnutie a je to v poriadku. Najdôležitejšie je počúvať svoj materinský inštinkt a potreby svoje i bábätka. Ani dojčenie nemá byť na úkor psychickej pohody matky a dieťaťa.


Ďalšou oblasťou je spánok bábätka. Niektorí radia nechať dieťa vyplakať, aby sa naučilo spať samé, iné, modernejšie názory uvádzajú, že dieťa potrebuje na zaspávanie matku a jej blízkosť. Aj ohľadom dojčenia bolo pre mňa aj syna pohodlnejšie, keď mal pol roka, prejsť z postieľky na spoločné spanie. Pokiaľ sa matka rozhodne inak a dieťa s tým nemá problém, je to samozrejme v poriadku. Avšak, vzhľadom na súčasné odborné poznatky o emočných potrebách detí sa nemôžem stotožniť s názorom, že nechať dieťa vyplakať, aby sa „naučilo spať samé“, je v poriadku, lebo dieťa sa tým iba naučí neplakať, lebo vie, že k nemu nikto nepríde. Preto bábätká v detských domovoch neplačú a je to pre mňa ako matku veľmi smutné. Dôležité však je, aby aj matka počúvala svoje potreby a nerobila veci iba preto, že musí, aby nebola v očiach druhých aj svojich vlastných „horšou matkou“.

 

Každá matka, ktorá svoje dieťa ľúbi, je dosť dobrou matkou, pokiaľ sa o dieťa stará najlepšie ako vie, a dáva mu svoju lásku, pozornosť aj záujem.


Ďalšou oblasťou je nočník. Niektoré mamy dávajú deti na nočník veľmi skoro, pokiaľ však dieťa nedozreje do štádia, že si uvedomuje svoje potreby vyprázdňovania, nebýva to veľmi efektívne. Nemyslím si, že existuje jediný správny model. Každé dieťatko je jedinečné, má svoje vlastné pocity a základom je počúvať jeho ale aj vlastné potreby.


Sama za seba môžem povedať, že počúvanie stereotypov, ako by som mala vychovávať dieťa, bolo pre mňa, hlavne keď bol môj syn mladší, veľmi náročné a nepríjemné, pretože som sa rozhodla vychovávať syna tak, ako som sama verila, že je to preňho najlepšie a viac som sa stotožňovala s názormi vychádzajúcimi z rešpektovania prirodzených potrieb dieťaťa.


Niektoré stereotypy sú však zraňujúce, pretože vzbudzujú pocit, že nie ste dobrá matka, keď ich nepočúvate. Mnohé matky zažívajú intenzívny stres, keď počúvajú, ako by mali svoje deti vychovávať, a ako by mali robiť všetko inak. Tak, ako to robili predchádzajúce generácie.


Ja som matka, ktorá sa vzoprela stereotypom, lebo som sa aj ako psychologička, od narodenia syna, snažila vnímať a uspokojovať jeho potreby. Nevravím, že to bolo jednoduché, ale dnes, keď má môj syn takmer päť a pol roka, viem, že by som to nemenila. Viem, že vďaka tomu, že som počúvala svoje potreby a synove potreby, je z môjho syna sebavedomé a spokojné dieťa.


Týmto článkom nechcem tvrdiť, že všetky stereotypy sú zlé. Týmto článkom chcem len povedať, že oveľa dôležitejšie, ako počúvanie toho, ako by sme mali svoje deti vychovávať, je spýtať sa „Prečo? Čo tým moje dieťa naučím? A naozaj je to podľa mňa v záujme môjho dieťaťa? Je toto to, čo ja aj moje dieťa potrebujeme?“. Pokiaľ si na všetky tieto otázky odpoviete áno, tak smelo robte veci tak, ako cítite, že je to pre Vás a Vaše dieťatko správne. Pokiaľ však máte potrebu robiť niektoré veci inak, ako Vaši príbuzní alebo priatelia a nie ste s ich radami stotožnení, nerobte to. Nenúťte sa do niečoho, čo vnútorne cítite, že nie je pre Vás a Vaše dieťa vhodné. Vy svoje dieťatko poznáte najlepšie a viete, čo potrebuje. Naučili ste sa rozpoznať jeho potreby lepšie ako ktokoľvek iný.

 

Dôverujte svojmu materinskému srdcu a dovoľte si vychovávať svoje dieťatko tak, ako cítite, že je preňho najlepšie, Odmenou Vám bude šťastné, sebavedomé a spokojné dieťa, ktoré vďaka tomu, že ste sa starali o jeho potreby v útlom detstve, sa naučí, že je dôležité, že jeho potreby sú dôležité a naučí sa vedieť, čo v živote chce dosiahnuť a kým je. A to je predsa to, čo chceme, nie?

 

Mgr. Jitka Kneslová, psychologička Mojra

Komentáre

  • Zapojte sa do diskusie.
    Zadajte Váš komentár.

  • Avatar

Podobné článkyBody positivity: vyhýbajte sa extrémom a nájdite rovnováhu

Body positivity: vyhýbajte sa extrémom a nájdite rovnováhu

V dnešnej dobe, keď sa všade okolo nás rozmáhajú obrazy dokonalosti, sa čoraz viac zdôrazňuje prijatie vlastného tela a odmietanie extrémov. Tento nový prístup ešte viac reflektuje na potrebu porozumieť fyzickému, duševnému a emocionálnemu zdraviu. Prijať svoje telo neznamená rezignovať na zdravý životný štýl, skôr to znamená oslavu individuálnych rozdielov a snahu nájsť osobnú rovnováhu. Je dôležité odmietnuť extrémy, ktoré podporujú nereálne ideá...

Pokračovať v čítaní

Ak bežný lekár nepomôže: Psychosomatika u detí

Ak bežný lekár nepomôže: Psychosomatika u detí

Všetky mamičky poznajú ten pocit strachu a bezmocnosti, keď ich dieťa niečo trápi. Svoje ratolesti vtedy zverujeme do rúk lekárov, alebo liečiteľov. Ale čo v prípade, ak nič nezistia? Čo ak opakované prechladnutie, bolesti bruška a hlavy, alebo aj vážnejšie problémy nemajú fyziologické vysvetlenie? A v prípade ak majú, tak prečo takéto nepríjemnosti trápia práve Vaše dieťa? V prípade, ak zvažujete, či nie je možné, že Vaše die...

Pokračovať v čítaní

Ako sa efektívnejšie učiť: 7 tipov pre deti a žiakov

Ako sa efektívnejšie učiť: 7 tipov pre deti a žiakov

Škola je dôležitou súčasťou života všetkých detí a žiakov. Niektorí žiaci zvládajú školu viacmenej bez problémov, dobre a ľahko sa učia, majú krúžky, a škola im nespôsobuje žiadne problémy. Títo žiaci dosahujú výborné školské výsledky s minimálnym alebo žiadnym úsilím.Sú však aj deti, ktoré sa v škole necítia dobre, aj napriek úsiliu nedosahujú dobré známky, prípadne sa nedokážu učiť, alebo nechcú. Mnohé deti majú problémy s pamäťou, stre...

Pokračovať v čítaní

Psychológovia portálu Mojra.sk

Značky


Začnite meniť Váš život k lepšiemu ešte dnes!    Objednať