Rady psychológa: 8 tipov, ako presvedčiť dieťa, aby sa vykakalo

https://www.blog.mojra.sk/post/545

Rodičia sa čoraz častejšie stretávajú s problémom detí so zadržiavaním stolice. A netýka sa to len obdobia prechodu z plienok na nočník, ale aj starších detí, ktoré už toto obdobie majú za sebou. Dieťa sa bez problémov vyciká, ale keď príde na kakanie, zadržiava ho, až kým to nie je naozaj akútne. Niekedy je to otázka niekoľkých hodín, inokedy aj niekoľkých dní. Rodičia sa snažia situáciu riešiť po dobrom, po zlom. Sľubujú aj sa vyhrážajú. Navštevujú s dieťaťom pediatra a ďalšie vyšetrenia. V zúfalstve siahajú po čapíkoch a preháňadlách. Výsledkom síce je, že sa dieťa vykaká, ale zvyčajne to sprevádza hysterický plač a ďalšie pokusy dieťaťa zadržať stolicu. Ako sa vymaniť z tohto začarovaného kruhu?

Prečo dieťa nechce kakať?

Dôvodov môže byť niekoľko. Najčastejšie je na vine nejaká negatívna skúsenosť spojená s vyprázdňovaním, či už ide o nepohodlie pri kakaní na toalete alebo bolesť spojenú s tvrdou stolicou a zápchou. Niektoré deti odkladajú kakanie, pretože sa chcú ďalej hrať, nechcú odísť od ostatných detí, boja sa, že ak opustia skupinu, už sa nebudú môcť vrátiť. Niektoré deti potom môžu odmietať vykonať potrebu zo vzdoru, chcú sa vymedziť voči rodičovským pokynom.

Ako presvedčiť dieťa, aby sa vykakalo?

Presvedčiť dieťa, aby vykonalo potrebu, je veľmi citlivý proces, ktorý si vyžaduje veľa trpezlivosti a pochopenia. Tu je niekoľko rád od psychológa, ktoré vám s tým môžu pomôcť:

Prevencia je základom. Dôležitý je predovšetkým dostatočný príjem tekutín a vlákniny. Stravu obohaťte o slivky, marhule, čerešne, jogurt, kefír či acidofilné mlieko alebo kyslú kapustu. Naopak, vynechajte čokoládu a iné sladkosti.

Vytvorte bezpečné a pozitívne prostredie. Dieťa by sa malo cítiť bezpečne aj na toalete. Toaleta by mala byť miestom, kde má pokoj, nie je rušené a môže tam stráviť toľko času, koľko bude potrebovať. Toaletu udržiavajte v čistote, vetrajte, dieťa si môže vziať so sebou obľúbeného plyšáka, aby naň dohliadalo a chránilo ho. Môžete tiež skúsiť časopis alebo obrázkovú knižku - zamestná to detskú myseľ a telo sa pri tom uvoľní. Ak cestujete, skúste dieťaťu pribaliť vlastný nočník alebo detskú záchodovú dosku.

Nastavte pravidelný režim. Vytvorte pravidelný čas návštevy toalety, napríklad po prebudení, po jedle, pred hraním alebo pred spaním. Dieťa by malo mať jasný rozvrh.

Pochváľte dieťa za každý úspešný pokus na toalete. Môžete použiť odmeny, napríklad pochvalu, drobné darčeky alebo iné pozitívne stimuly.

Modelovanie. Ukážte svojmu dieťaťu, ako sa to robí, tým, že sa s ním budete rozprávať a ukážete mu, ako sa používa toaleta. Môžete zapojiť starších súrodencov, aby dieťaťu ukázali, ako to funguje.

Doprajte dieťaťu pocit, že má nad týmto procesom kontrolu. Nechajte ho aby sa samo rozhodlo, kedy chce chodiť na toaletu, kde chce mať nočník, čo si so sebou chce vziať na toaletu atď.

Nerobte z vyprázdňovania stresujúcu záležitosť. Nepoužívajte tresty za neúspech, nekričte na dieťa, nevyhrážajte sa. To všetko môže len posilniť pocit strachu a úzkosti dieťaťa.

Konzultujte s odborníkom. Ak dieťa odmieta chodiť na toaletu a vy sa obávate o jeho zdravie, konzultujte situáciu s pediatrom alebo detským psychológom. Môžu vám poskytnúť ďalšie rady a pomôcť identifikovať prípadné problémy.

 

Je potrebné si uvedomiť, že každé dieťa sa vyvíja inak a niektoré potrebuje viac času ako iné. Je dôležité byť trpezlivý a podporovať dieťa počas celého procesu.
Práve ste čítali článok: Rady psychológa: 8 tipov, ako presvedčiť dieťa, aby sa vykakalo

Komentáre

  • Zapojte sa do diskusie.
    Zadajte Váš komentár.

  • Avatar

Podobné článkyStereotypy vo výchove bábätiek

Stereotypy vo výchove bábätiek

Dnešní rodičia, ale najmä matky, čelia rôznym nevyžiadaným radám o tom, ako by mali vychovávať svoje deti, v podstate od narodenia dieťatka. Niektoré nevyžiadané rady prichádzajú už počas tehotenstva, napríklad „teraz musíš jesť za dvoch“, a podobne. Tehotenstvo je samo o sebe náročné, žena sa pripravuje na rolu matky, pričom jej pod srdcom rastie dieťatko a takéto rady nebývajú veľmi príjemné. Navyše, v dnešnej dobe m...

Pokračovať v čítaní

Peklo násilného vzťahu rozchodom/rozvodom nekončí, keď sú tam deti

Peklo násilného vzťahu rozchodom/rozvodom nekončí, keď sú tam deti

Pokiaľ ste žili s manipulátorom, agresorom, alebo inak toxickým partnerom vo vzťahu, kde sa narodili deti, vedzte, že sa jeho toxického vplyvu len tak ľahko pravdepodobne nezbavíte. Je skvelé, keď dokážete taký vzťah ukončiť, aby ste seba aj deti zachránili, ale je dôležité si uvedomiť, že to nebude jednoduché.Toxický človek vás častokrát nenechá žiť si svoj život. Cíti veľký hnev, že ste ho opustili,  a pokiaľ ste našla v sebe silu a&nb...

Pokračovať v čítaní

Čo cítia ženy vystavené  tlaku od toxického ex?

Čo cítia ženy vystavené tlaku od toxického ex?

 Žena, matka detí z takýchto vzťahov je vystavená obrovskému stresu, neistote, strachu o deti a namiesto príjemných chvíľ po návrate detí domov, musí často dávať rozhodené deti psychicky dokopy niekoľko dní. Keď sa upokoja, znova musia ísť k otcovi, lebo tak rozhodol súd. A súd môže matke, ktorá sa odmietne podriadiť a deti takémuto otcovi nedá, dať pokutu, výchovné opatrenia a nakoniec deti odobrať a  zveriť ic...

Pokračovať v čítaní

Psychológovia portálu Mojra.sk

Značky


Začnite meniť Váš život k lepšiemu ešte dnes!    Objednať