Prečo sa môžeme tak ľahko zamilovať do agresívneho manipulátora?

https://www.blog.mojra.sk/post/550

Láska je krásna. Keď sa zamilujeme, cítime sa naplnení, šťastní, milovaní. Pokiaľ je partner na začiatku očarujúci a  máme pocit, že nám dokonale rozumie a že by pre nás zniesol aj modré z neba, nie je ťažké stratiť hlavu a občasné excesy z jeho strany ignorovať. Však nás predsa miluje, nie? Keď niekedy vybuchne, akceptujeme všetky jeho výhovorky. „Asi som mala ja niečo spraviť inak, aby sa nenahneval“, hovoríme si. Varovné reči najbližších, že sa k Vám nespráva tak, ako by mal, je ľahké ignorovať, lebo Vy máte stále ružové okuliare.


Takto vyzerá zo začiatku množstvo vzťahov s mužmi (aj ženami, ale v dnešnom článku sa zameriam na mužov), z ktorých sa časom z očarujúceho princa vykľuje agresívny a nebezpečný manipulátor, ktorý bude po kuse nahlodávať vašu sebadôveru, vaše vnímanie sveta, a bude vás presviedčať, že len jeho názor a vnímanie sveta je ten správny. Postupne prídete na to, že nemá zmysel ho konfrontovať s vašim názorom, lebo bude znova agresívny. Keď sa podriadite, budete mať pokoj. Aspoň na chvíľu.


Žiadny manipulátor nemá napísané na čele, o čo mu ide. Títo ľudia nedokážu milovať partnerku, milujú samých seba, ale dokážu napodobňovať to, čo robí partnerka. Tým pádom to vyzerá, že muž vám dokonale rozumie, ale realita je taká, že on iba napodobňuje to, čo robíte vy, aby si vás omotal okolo prsta. Keď Vás už má vo svojej moci, vtedy sa ukáže jeho pravá tvár. Bohužiaľ, často je už neskoro, a môžete už byť v manželstve, alebo mať deti. Ukončiť takýto násilný vzťah je pre ženu náročné, mnohé to nikdy nedokážu, pretože sa boja ďalšieho afektívneho výbuchu, kriku, rozbíjania vecí, alebo v dlhšom vzťahu aj fyzického a niekedy aj sexuálneho násilia.


Žiadny inteligentný agresor, manipulátor, na začiatku vzťahu neukáže svoju pravú tvár. Na začiatku sa v prípade svojho agresívneho výbuchu dokáže aj ospravedlniť. Neskôr už žiadne ospravedlnenie nehrozí, naopak, za všetko obviňujú partnerku.

 

Aké typy žien sa najčastejšie stávajú obeťami manipulátorov a  agresorov?

Väčšinou sa jedná o slabšie ženy, vnútorne neisté, často z rodiny, kde boli vzťahy medzi rodičmi narušené, a tak dievča alebo mladá žena nemá zažitý harmonický vzor z primárnej rodiny, kde by videla, ako sa správa muž k žene v zdravom vzťahu, a naopak. Niekedy sa daný vzorec opakuje z generácie na generáciu, nakoľko pokiaľ žije v násilnom vzťahu matka.

 

Ako reaguje rodina priatelia?

 Niektorí manipulátori sú natoľko očarujúci, že dokážu hrať hru na skvelého partnera/manžela tak perfektne, že priatelia alebo rodina obete často neveria, že by bol muž schopný sa k nej správať zle. Toto vedie k ďalším pochybnostiam o sebe u obeti, a výčitkám, že pravdepodobne ona robí niečo zle, keď sa tak nespráva k nikomu, iba k nej. Niekedy aj „dobre mienené rady“  okolia vedia obeť zraniť a ešte viac zneistiť, pokiaľ počúva zo všetkých strán „však ustúp, on nie je zlý, nepije, nepodvádza ťa a podobne“.

 

Niektorí priatelia alebo členovia rodiny si však môžu všimnúť, že niečo nie je v poriadku a ponúknu obeti pomoc. Problém vzťahov s agresívnymi manipulátormi (toxických vzťahov) je v tom, že manipulátor vie veľmi dobre, ako svoju obeť získať naspäť, nakoľko ju potrebuje, aby si dokazoval svoju hodnotu na jej úkor. Takíto muži sú schopní ženu, pokiaľ od nich odíde, presviedčať, aby sa vrátila, dokážu plakať, prosiť, vyhrážať sa samovraždou, čo je najmä pre empatické ženy naozaj ťažké odmietnuť, a často sa kvôli tomu vrátia, aby nemuseli ony zažívať výčitky svedomia, že si kvôli nim vzal život človek, ktorý ich miloval, a ktorého ony milovali. Táto manipulačná technika funguje naozaj skvelo, a preto často aj okolie, pokiaľ už agresor odhodil svoju masku a  vnímajú, ako sa k žene správa, aj na verejnosti, nechápe, prečo žena s takým mužom zostáva. Častokrát sa však manipulátorovi podarí natoľko zlomiť svoju obeť, že samé seba vnímajú ako zlé, nehodne lásky, a zodpovedné za mužove správanie.

 


  • Pokiaľ muž po tebe kričí, lebo si ho o niečo požiadala, nie je to tvoja chyba.

  • Pokiaľ sa muž vyhráža, že si niečo urobí keď od neho odídeš, alebo sa k nemu nevrátiš, nie je to tvoja chyba. Je to manipulácia, lebo takíto muži sa majú príliš radi na to, aby si skutočne vážne ublížili.

  • Pokiaľ sa vo vzťahu necítiš bezpečne, nevieš, čo môžeš od muža očakávať, alebo je ti  lepšie, keď on nie je doma, spolu, nemáš žiadnu povinnosť v takom vzťahu zostať. Manipulátora nezmeníš, ale život bez neho môže tvoj život zachrániť  a priniesť ti slobodu, pokoj, bezpečia a skutočné šťastie. Nebude to jednoduché, ale stojí to za to.                                                                                      Autor: Mgr. Jitka Kneslová, psychologička online poradny MOJRA


Práve ste čítali článok: Prečo sa môžeme tak ľahko zamilovať do agresívneho manipulátora?

Komentáre

  • Zapojte sa do diskusie.
    Zadajte Váš komentár.

  • Avatar

Podobné článkyPeklo násilného vzťahu rozchodom/rozvodom nekončí, keď sú tam deti

Peklo násilného vzťahu rozchodom/rozvodom nekončí, keď sú tam deti

Pokiaľ ste žili s manipulátorom, agresorom, alebo inak toxickým partnerom vo vzťahu, kde sa narodili deti, vedzte, že sa jeho toxického vplyvu len tak ľahko pravdepodobne nezbavíte. Je skvelé, keď dokážete taký vzťah ukončiť, aby ste seba aj deti zachránili, ale je dôležité si uvedomiť, že to nebude jednoduché.Toxický človek vás častokrát nenechá žiť si svoj život. Cíti veľký hnev, že ste ho opustili,  a pokiaľ ste našla v sebe silu a&nb...

Pokračovať v čítaní

Čo cítia ženy vystavené  tlaku od toxického ex?

Čo cítia ženy vystavené tlaku od toxického ex?

 Žena, matka detí z takýchto vzťahov je vystavená obrovskému stresu, neistote, strachu o deti a namiesto príjemných chvíľ po návrate detí domov, musí často dávať rozhodené deti psychicky dokopy niekoľko dní. Keď sa upokoja, znova musia ísť k otcovi, lebo tak rozhodol súd. A súd môže matke, ktorá sa odmietne podriadiť a deti takémuto otcovi nedá, dať pokutu, výchovné opatrenia a nakoniec deti odobrať a  zveriť ic...

Pokračovať v čítaní

Dosť dobrá matka

Dosť dobrá matka

Byť matkou je neskutočne nádherné a vyčerpávajúce zároveň. Každá matka prežíva okamihy, keď je so svojim dieťaťom v úplnej harmónii, všetko je skvelé, keď si dokonale rozumejú, ale rodičovstvo so sebou prináša aj opačné chvíle. Sú to okamihy, keď sa matka cíti vyčerpaná, nevyspaná, má pocit úplného zlyhania. V týchto chvíľach nejedna mamička o sebe zapochybuje, má pocit, že nie je dosť dobrou matkou. Často k pocitom zlyhania ...

Pokračovať v čítaní

Psychológovia portálu Mojra.sk

Značky


Začnite meniť Váš život k lepšiemu ešte dnes!    Objednať