Mojráček: Vysoké nároky na dieťa

https://www.blog.mojra.sk/post/656

Autor: Psychologická poradňa | Ako zdravo motivovať deti k výkonu? Čo funguje a čo nie? Ako k tejto téme pristupovať? Aké sú následky príliš vysokých nárokov rodičov?


Mojráček si v tomto školskom roku volil povinne voliteľný predmet. Rozhodol sa pre biológiu. Na seminár chodí s deťmi z vedľajšej triedy. Hneď po prvých hodinách ho zaujal jeden chlapec, Pavol, ktorý vždy chodil perfektne pripravený, vždy sa hlásil ako prvý a na všetko vedel odpovedať. Jedného dňa po seminári išiel Pavol za pani učiteľkou, chvíľu sa s ňou rozprával na chodbe a nikomu zo spolužiakov neuniklo, že mal pri tom slzy v očiach. Pani učiteľka mu niečo povedala, čo, to Mojráček nepočul, a potom odišla do zborovne. Pavol zostal na chodbe sám, len tak tam stál a plakal. Mojráček chvíľu premýšľal, či má Pavla nechať na pokoji, ale napokon mu to nedalo a išiel za ním. Spýtal sa ho, čo sa deje a či mu môže nejako pomôcť? Pavol neodpovedal, len s plačom krútil hlavou a nevedel sa upokojiť. Po chvíli predsa len podal Mojráčkovi test, ktorý v ten deň písali na seminári. Mojráček videl, že z neho Pavol dostal 1-. „Jé-é,“ vyhŕkol Mojráček, „ty máš najlepšiu známku v triede! Pozri, ja som dostal za 3, a to len tak-tak.“ Pavol namiesto toho, aby sa usmial, začal plakať ešte viac. Mojráček nechápal, čo sa deje. Veď ten test bol naozaj ťažký a nikto okrem Pavla z neho nedostal lepšiu známku ako trojku.


Po chvíli sa Pavol trochu upokojil a povedal: „To vôbec nie je super! Veď to nie je jednotka! A ja vždy dostávam jednotky...“ Potom Mojráčkovi prezradil, že pani učiteľku prosil, aby si ten test mohol opraviť. Ona mu však povedala, že známka 1- nie je známka, ktorú by bolo potrebné opravovať, a že mu dátum opravy jednoducho nevypíše. „Čo budem teraz robiť? Ako to len poviem rodičom?“ vzdychal Pavol ďalej. Mojráček nechápal, čo sa to tu deje, veď predsa Pavol nedostal päťku, aby sa bál, čo na to povedia rodičia. Snažil sa Pavlovi dohovoriť, vysvetľoval mu, že jeho rodičia budú určite radi, že dostal najlepšiu známku v triede. Pavol však len vyskočil ako čertík z krabičky a začal hystericky kričať, že to Mojráček nechápe, že mu otecko povedal, že ak dostane horšiu známku ako jednotku, tak z neho nikdy nič nebude, a už vôbec nie lekár, ktorým sa chcel stať. Vzápätí utiekol na záchod a nechal začudovaného Mojráčka stáť na chodbe samého.


Mojráčka Pavlov výbuch naozaj prekvapil. Chvíľu nechápal, čo sa deje. Potom sa však rozhodol, že to nenechá len tak a išiel za Pavlom. Ten ešte stále plakal na záchode a nariekal, že nemôže ísť domov, keď dostal takú zlú známku, že jeho rodičia budú sklamaní. Mojráček Pavlovi ponúkol, že môže ísť k nemu domov a potom vymyslia, čo ďalej. Cestou sa Pavol konečne upokojil a ospravedlňoval sa za to, že na Mojráčka na chodbe kričal. Rozprávali sa o tom, že Pavol nemá žiadnych kamarátov ani krúžky, pretože na to nemá čas, musí sa doma stále len učiť, aby nedostal zlé známky.


Doma Mojráček všetko vyrozprával svojej mamičke, ktorej bolo Pavla veľmi ľúto. Uvarila chlapcom kakao, pripravila im sušienky a poslala ich hrať sa do Mojráčkovej izby. Potom zavolala Pavlovým rodičom, aby sa o neho nebáli, že je u nich. Porozprávala im všetko, čo jej Mojráček povedal. Dokonca aj to, že sa Pavol bojí ísť domov. Do hodiny si po Pavla prišli rodičia a hneď ho ubezpečili, že sa naozaj nič nedeje a že 1- určite nie je zlá známka. Potom mu sľúbili, že už naňho nebudú takí prísni a že sa doma o všetkom spolu porozprávajú.

 


Tipy pre rodičov:

  • Ak máte na dieťa prehnané nároky, nedokáže sa vyrovnať s neúspechom, je neustále pod tlakom a v strese.
  • Stanovte dieťaťu primerané ciele, posilňujte jeho sebavedomie. 
  • Oceňujte nielen výsledky, ale aj samotnú snahu dieťaťa. 
  • Učte dieťa, že robiť chyby je prirodzené.
  • Doprajte dieťaťu chvíľu oddychu, priestor pre jeho záujmy, kamarátov. 
  • Nepremietajte do dieťaťa svoje sny, nechajte mu prirodzený priestor na rast vlastnej osobnosti.


Text vznikol v spolupráci s Mgr. et Mgr. Veronikou Pavliskovou, psychologičkou online poradne MOJRA.


 
Právě jste čítali článok: Mojráček: Vysoké nároky na dieťa

Komentáre

  • Zapojte sa do diskusie.
    Zadajte Váš komentár.

  • Avatar

Podobné článkyAko zvládať ťažké emócie s deťmi?

Ako zvládať ťažké emócie s deťmi?

Autor: psychologická poradňa | Ako rozpoznávať a pomenovať emócie detí, ako pomáhať deťom vyjadrovať svoje emócie zdravým spôsobom a ako poskytovať deťom emocionálnu podporu? Deti prežívajú širokú škálu emócií, od radosti a vzrušenia až po smútok, hnev a strach. Pre rodičov a opatrovateľov je dôležité, aby vedeli, ako deťom pomôcť tieto emócie zvládnuť zdravým spôsobom. Rozpoznávať emócie, ktoré sa objavujú u detí je nevyhnutnou súčasťou ...

Pokračovať v čítaní

Ako hovoriť s deťmi o sexe a sexualite

Ako hovoriť s deťmi o sexe a sexualite

Autor: psychologická poradňa | Tipy pre rodičov ako hovoriť s deťmi o sexeSex a sexualita sú témy, ktoré sú vo väčšine spoločnosti tabu. Hovoriť s deťmi o sexe môže byť pre rodičov náročné, ide však o konverzáciu, ktorú je dôležité viesť so svojimi deťmi. Ako a kedy je najvhodnejší čas začať sa rozprávať so svojimi deťmi o sexe a sexualite? Komunikácia je základom Medzi najdôležitejšie veci v...

Pokračovať v čítaní

Časopis Mojráček: Prvé vydanie ZADARMO

Časopis Mojráček: Prvé vydanie ZADARMO

S postavičkou Mojráčka sa už nejaký čas stretávate na našom blogu. Sme nadšení, že vám môžeme oznámiť veľkú novinku. Práve sme vydali prvé číslo nášho nového časopisu pre deti a rodičov – MOJRÁČEK v slovenskom jazyku. Tento časopis bude vychádzať pravidelne 4x do roka a obsahuje vybrané príbehy pre deti, tipy pre rodičov a ešte niečo navyše.MOJRÁČEK vznikol z lásky k deťom, túžby podporovať ich aj ich rodičov. Je to spoločník, ktorý vás pr...

Pokračovať v čítaní

Psychológovia portálu Mojra.sk

Značky


Začnite meniť Váš život k lepšiemu ešte dnes!    Objednať