Mojráček: Čo robiť, keď je dieťa závislé na mobile?

https://www.blog.mojra.sk/post/654

Autor: Psychologická poradňa | Čo robiť, keď je dieťa závislé na mobile? Ako pristupovať k deťom? Koľko času by malo dieťa tráviť pri počítači alebo na telefóne?


Počas letných prázdnin Mojráček nemal žiadne tréningy, jeho kamaráti boli na prázdninách u starých rodičov alebo chodili s rodičmi na chaty a chalupy. Mojráček bol síce s rodičmi tiež na dovolenke pri mori, chodievali na rôzne výlety, ale inak si zvykol tráviť voľný čas pri počítači, televízii a najviac na mobile, do ktorého si sťahoval rôzne hry a nedokázal sa od nich odtrhnúť.


Mamičku aj otecka situácia znepokojovala, pretože ani s príchodom jesene a návratom do školy sa nič nezmenilo. Mojráček trávil čoraz menej času so svojimi kamarátmi. Zo školy utekal rovno domov, hodil svoju školskú tašku do kúta, hodil sa na posteľ, vzal si mobil, zapol hru a až do večere o ňom nikto ani len nechyroval. Ak si so sebou priviedol kamaráta, bolo to len preto, aby mu ukázal novú hru. Kedysi behal s kamarátmi po záhrade, chodili na ihrisko, jazdili na bicykli... Dokonca prehlásil, že tento rok nechce chodiť do žiadneho krúžku, ani na tenis, ktorý bol dovtedy jeho vášňou. Rodičia premýšľali, čo si počať. Rozhodli sa, že ho teda nebudú do žiadnych nových krúžkov zapisovať, ale na tenis chodiť bude, pretože ho hrá už niekoľko rokov, je v ňom dobrý a bola by škoda všetko zahodiť. Zároveň bude mať aspoň nejaké pohybové aktivity. A hlavne si hovorili, že je to len také obdobie, že tá mobilná vášeň Mojráčka predsa len raz opustí, a potom bude rád, že v tenise pokračoval.


Ale čas plynul a nič sa nezmenilo. Mojráček trávil čoraz viac času na mobile a počítači, zanedbával domáce úlohy a dokonca prestal chodiť na tenis, hoci to rodičom sľúbil. Jedného dňa sa Mojráček nedokázal odtrhnúť od mobilu ani pri spoločnej večeri. Rodičom sa to, samozrejme, nepáčilo, a tak Mojráčkovi zakázali nosiť mobil k stolu. „Ale veď aj otecko máva pri večeri mobil,“ hneval sa Mojráček a začal trucovať. Mamička s oteckom si uvedomili, že je to pravda, a aj otecko odložil svoj mobil.


V ten večer mamička s oteckom rozmýšľali, ako Mojráčka zbaviť jeho závislosti na mobilnom telefóne a hrách. Ako ho prinútiť, aby opäť rád chodil von, hral sa s kamarátmi, chodil na tréningy... Nakoniec sa dohodli, že zavedú novú tradíciu a pri večeri sa každý deň budú rozprávať o tom, kam by mohli ísť na výlet, čo budú robiť cez víkend atď.


Mojráček sa najprv zdráhal a staval sa odmietavo, veľmi sa mu nechcelo ísť na víkend niekam do hôr, kde by bolo zlé internetové pripojenie. Po čase si však tieto víkendy obľúbil. Keď to počasie dovolilo, chodieval s rodičmi von do prírody. A keď bolo škaredo a sychravo, hrali na chate rôzne spoločenské hry. Mojráček tiež rodičom sľúbil, že na počítači a mobilnom telefóne nebude tráviť viac ako hodinu denne a namiesto hrania online hier sa radšej bude hrať s kamarátmi vonku.

 


Tipy pre rodičov:

      • Deti sa učia napodobňovaním, buďte pre ne vzorom a nebuďte neustále na telefóne/počítači.
      • Dieťa mladšie ako 10 rokov by nemalo byť na počítači dlhšie ako 30 minút, staršie dieťa maximálne jednu hodinu.
      • Ak je dieťa na mobile/počítači závislé, postupne znižujte intenzitu a pomôžte dieťaťu nájsť iné spôsoby trávenia voľného času.
      • Dieťa veďte odmalička k športovým aktivitám, prechádzkam, pobytu na čerstvom vzduchu.
      • Moderné technológie by sa nemali používať najmä večer, aby sa deti pred spaním zbytočne nerozptyľovali.


      Text vznikol v spolupráci s Mgr. et Mgr. Veronikou Pavliskovou, psychologičkou online poradne MOJRA.










      Právě jste čítali článok: Mojráček: Čo robiť, keď je dieťa závislé na mobile?

      Komentáre

      • Zapojte sa do diskusie.
        Zadajte Váš komentár.

      • Avatar

      Podobné články



      Vyčlenenie z kolektívu: Ako pomôcť dieťaťu, ktoré nezapadá do detského kolektívu?

      Vyčlenenie z kolektívu: Ako pomôcť dieťaťu, ktoré nezapadá do detského kolektívu?

      Autor: psychologická poradňa | ako integrovať dieťa do kolektívu| tipy psychológa | detská izolácia Vyčlenenie dieťaťa v školskom prostredí z kolektívu, je rozhodne vecou, ktorá by mala mať našu plnú pozornosť a ktorá predstavuje problém.   Mnohé deti sa dostávajú do nepríjemných situácií, kedy prežívajú ťažkosti so začlenením sa medzi svojich rovesníkov, čo často vedie k pocitom osamelosti, neistoty a zníženému sebavedo...

      Pokračovať v čítaní

      Panické ataky u detí – Ako môžeme pomôcť deťom pri panických atakoch?

      Panické ataky u detí – Ako môžeme pomôcť deťom pri panických atakoch?

      Autor: psychologická poradňa | ako pomôcť deťom pri panických atakoch | tipy psychológa | čo robiť pri panickom ataku Panické ataky alebo aj panické záchvaty, predstavujú náhle a intenzívne epizódy strachu alebo úzkosti, ktoré sa prejavujú rôznymi fyzickými a psychickými príznakmi. Medzi tie fyzické príznaky patrí napríklad dýchavičnosť, zrýchlený srdcový tep, triaška, potenie, pocity na zvracanie alebo závraty. Objavujú sa nečakane a môžu tr...

      Pokračovať v čítaní

      Úloha nevlastnej matky: Ako budovať silné vzťahy a prekonávať výzvy v zmiešanej rodine

      Úloha nevlastnej matky: Ako budovať silné vzťahy a prekonávať výzvy v zmiešanej rodine

      Autor: psychologická poradňa | vzťah s nevlastnými deťmi | tipy psychológa | vzťahy medzi deťmi a nevlastnými rodičmiVýchova detí je náročná etapa v živote každého rodiča. Čo ale, ak vychovávate dieťa, ktoré nie je vaše a aj tak ho chcete vychovať najlepšie ako viete? Vychádzať si s nevlastnými deťmi môže byť často náročné, ale za to veľmi obohacujúce v živote. Ako si ale najlepšie vytvoriť pozitívne vzťahy s deťmi vášh...

      Pokračovať v čítaní

      Psychológovia portálu Mojra.sk

      Značky


      Začnite meniť Váš život k lepšiemu ešte dnes!    Objednať