Komplexy z detstva: Ako nás ovplyvňujú a ako sa s nimi vysporiadať?

https://www.blog.mojra.sk/post/646

Autor: psychologická poradňa | Komplexy z detstva | Ako nás ovplyvňujú a ako sa s nimi vysporiadať? | Čo spôsobuje že mám komplexy z detstva? | Tipy pre rodičov

 

Komplexy chápeme v psychológií ako nejakú skupinu myšlienok, spomienok a emócií, ktoré sú zväčša nevedomé a spájajú sa s určitou negatívnou skúsenosťou, ktorou sme si v našom živote prešli.


To že máme komplexy si často neuvedomujeme, no napriek tomu vplývajú na naše správanie, postoje a emócie. Často bývajú spojené s intenzívnymi pocitmi ako je hnev, hanba, strach alebo smútok a môžu nevedome ovplyvňovať to, ako v určitých situáciách reagujeme. To môže viesť k vyhýbaniu sa týmto situáciám alebo naopak k prehnaným reakciám na určite situácie.


Aké druhy komplexov poznáme?

Druhov komplexov je hneď niekoľko a medzi najčastejšími a najviac sa vyskytujúcimi sú komplexy menejcennosti, superiority (snaha o kompenzáciu pocitu menejcennosti – prehnaná sebadôvera, nadradenosť), či Oidipov a Elektrin komplex. Oidipov a Elektrin komplex popísal jeden z najznámejších psychológov Sigmund Freud. Oidipovský komplex sa týka psychosexuálneho vývoja dieťaťa, kedy dieťa pociťuje lásku k rodičovi rovnakého pohlavia a rivalitu k rodičovi opačného pohlavia. Elektrin komplex je naopak, a teda ide o to, že dieťa pociťuje lásku a sexuálnu túžbu k opačnému pohlaviu rodiča a naopak žiarlivosť k rovnakému pohlaviu rodiča. Takýto koncept komplexov zostáva vo všeobecnosti užitočný pre pochopenie toho, ako nám negatívne myšlienky spolu s emóciami môžu ovplyvniť správanie.


Čo spôsobuje že mám komplexy z detstva?

Hlboko zakorenené presvedčenia o našej vlastnej nedostatočnosti, ktoré pramenia z negatívnych skúseností v ranom veku, áno tomu hovoríme komplexy z detstva. Môžu sa týkať vzhľadu, schopností, sociálnych zručností, inteligencie alebo iného aspektu seba samého.


Aké sú príčiny komplexov v ranom veku?

Negatívne hodnotenie, kritika, šikana zo strany rodičov alebo rovesníkov, ponižovanie dieťaťa... Toto všetko môže viesť k tomu, že si dieťa vytvorí negatívny obraz o sebe. Taktiež tlak na splnenie vysokých očakávaní od dospelých, vyvoláva dieťaťu pocity zlyhania a vedie to k jeho nízkemu sebavedomiu. Časté porovnávanie s ostatnými deťmi vedie rovnako k pocitu menejcennosti a závisti. A napokon, nedostatok lásky a podpory od blízkych, či už rodičov, starých rodičov, súrodencov, môže taktiež vyvolať pocity bezmocnosti, bezcennosti a viesť k izolácií dieťaťa. To znamená, že sa dieťa utiahne do seba a postupne stráca sociálny kontakt s okolím (kamarátov, svoje hobby a podobne.)

 

Ako môžu vplývať komplexy z detstva na výchovu detí?  

Pokiaľ ste rodič, ktorý trpí komplexmi z detstva, je viac ako pravdepodobné, že ich budete nevedomé prenášať aj na svoje deti.  Prenášanie komplexov na svoje deti sa môže prejaviť rôznymi spôsobmi.

  • Nízke sebavedomie: Rodič s nízkym sebavedomím si nevie vážiť svoje deti, čo vedie k častému kritizovaniu dieťaťa či nedôvere. U detí to môže vyvolávať pocity menejcennosti a nedostatku sebavedomia.
  • Nerealistické očakávania: Komplexy z detstva môžu rodičia prenášať skrz svoje nezrealizované túžby a sny, ktoré očakávajú od svojich detí. Často rodičia nútia svoje dieťa k nejakej aktivite alebo úspechu, či už športovému alebo umeleckému, ktorý oni sami nedosiahli. Takéto správanie rodiča deťom zväčša spôsobuje stres a pociťujú tlak zo strany rodičov.
  • Negatívny prístup k výchove: Rodič, ktorý má komplexy pristupuje k výchove často negatívne, čo znamená, že je kritický, autoritatívny a neempatický voči dieťaťu. Ak vaši rodičia boli prehnane ochranárski a kontrolovali vás na každom kroku, predpokladá sa, že vy ako rodič budete tiež príliš kontrolovať vaše dieťa. Takýto postup rozhodne pri výchove detí neprospieva ich celkovému psychickému vývoju, nehovoriac o tom, že to spôsobuje negatívny vplyv na vzťah rodiča a dieťaťa.


Vaše deti sa od vás učia správaním a postojmi aké máte. Ak prenášate svoje negatívne komplexy na deti, môže to mať hlboký vplyv v ich živote. Môžu sa z nich stať depresívni, závislí a neistí ľudia. Tiež môže nastať problém s budovaním vzťahov s ostatnými rovesníkmi.

 

Čo si treba uvedomiť a čo mám ako rodič s tým robiť?

Na začiatku je dôležité si uvedomiť, že vaše komplexy nie sú vašim osudom. Dokážete s nimi pracovať a prekonať ich. Ak máte ako rodič pocit, že táto téma sa vás týka a vaše komplexy z detstva vás naozaj ovplyvňujú, mali by ste vyhľadať pomoc odborníka. S pomocou psychológa môžete preskúmať príčiny a pochopiť dôvody vašich komplexov a aj to, ako sa s nimi naučiť efektívne zaobchádzať. Rovnako dôležité je budovanie zdravého sebavedomia, učiť sa milovať samého seba a akceptovať to aký sám ste. To pomôže pristupovať k výchove detí s väčšou láskou, trpezlivosťou  a pochopením.

 

Tipy pre rodičov, ktorí trpia komplexami z detstva:

  • Buďte si vedomí svojich komplexov: Komplexy si musíte uvedomiť najskôr vy sami. Všímajte si aké myšlienky a pocity sa objavujú u vás v súvislosti s vašimi deťmi a aký to má vplyv na vaše správanie voči deťom.
  • Zamerajte sa na pozitíva: Namiesto prehnanej a zbytočnej kritiky sa snažte svoje deti pochváliť aj keď sa niečo nepodarí. Uistite ho, že nabudúce to bude lepšie a že ste mu oporou v každej situácií.
  • Pracujte na budovaní zdravého sebavedomia: Starajte sa o svoje psychické zdravie tak, že sa budete venovať aktivitám, ktoré vás bavia, a budete tráviť viac času s ľuďmi a priateľmi, ktorí vás podporujú v každej situácií.
  • Buďte trpezlivým a láskavým rodičom pre svoje dieťa: Vaše aj každé iné dieťa je jedinečné a má svoje vlastné záujmy, aktivity a tempo vývoja. V každom jednom smere mu poskytnite oporu a lásku. Je dôležité aby sa cítilo milované. Pamätajte, že ak ste vy v detstve podporu a lásku nezažili, vaše dieťa si ju aj napriek tomu zaslúži.
  • Buďte dobrým vzorom pre dieťa: Snažte sa o to, aby ste pôsobili ako sebavedomí človek. Deti sa učia napodobňovaním a pokiaľ budete vystupovať ako rodič, ktorý má zdravé sebavedomie, potom je pravdepodobné, že tak bude vystupovať aj vaše dieťa.
  • Vytvorte si otvorený vzťah: Otvorená komunikácia je základom každého zdravého vzťahu.
  • Neporovnávajte: Ako sme už spomenuli, každé dieťa je jedinečné a má rozdielne predispozície. Neporovnávajte ho s iným dieťaťom!
  • Vyhľadajte pomoc u odborníka: Ak máte pocit, že vy sami to nezvládnete neváhajte sa obrátiť na pomoc psychológa, ktorý vám pomôže pochopiť a preskúmať vašu situáciu a komplexy. Rovnako vás naučí aj to ako ich spracovať a efektívne ovládať.


Komplexy z detstva môžu mať na výchovu detí negatívny vplyv. Je však dôležité vedieť, že sa dá s nimi pracovať. Záleží len na vás ako sa postavíte svojmu problému. Ak aj máte problémy spojené s komplexmi z detstva, vždy je tu podpora psychológa pre vás. Pre rodiča by mali byť samozrejme vždy prvoradé detí aj to, v akom prostredí vyrastajú a aký sebavedomý človek z nich vyrastie.

 

 

 

 

Práve ste čítali článok: Komplexy z detstva: Ako nás ovplyvňujú a ako sa s nimi vysporiadať?

Komentáre

  • Zapojte sa do diskusie.
    Zadajte Váš komentár.

  • Avatar

Podobné články



Ako funguje mozog počas spánku, a prečo je spánok zásadný pre duševné zdravie?

Ako funguje mozog počas spánku, a prečo je spánok zásadný pre duševné zdravie?

Autor: psychologická poradňa | Spánok | tipy psychológa | Prečo je pre nás spánok taký dôležitý? „Spánok je pre človeka to isté čo naťahovanie pre hodinky.“ (Arthur Schopenhauer)Slovo spánok pre väčšinu z nás znamená chvíľu oddychu a relaxu v pohodlí postele. Nie je tajomstvom, že dobrý a kvalitný spánok je veľmi prospešný pre naše zdravie, či už po fyzickej alebo psychickej stránke. Pre človeka je spánok neoddeliteľnou súčasťou zdrav...

Pokračovať v čítaní

Čo robiť ak sa dieťa dostane do zlej partie? Ako s ním viesť správny rozhovor?

Čo robiť ak sa dieťa dostane do zlej partie? Ako s ním viesť správny rozhovor?

Autor: psychologická poradňa | Dieťa a zlá partia | tipy psychológa | Prečo sa deti pridávajú k zlej partii?„Deti milujú toho, kto ich miluje; a kto nemôže milovať, veľmi málo dosiahne pri výchove.“ —  Johann Wolfgang von Goethe  Môžeme tvrdiť, že takmer každý rodič chce pre svoje dieťa to najlepšie. Niekedy sa stane, že aj keď sa snažíte dieťaťu byť dobrým vzorom, aj tak sa dostane do nesprávnej spoločnosti. Mnoho rodičov to vníma ako z...

Pokračovať v čítaní

Duša na dlani: Sme otrokmi vlastnej siete?

Duša na dlani: Sme otrokmi vlastnej siete?

Autor: Psychologická poradňa | PODCAST | rozhovor | tipy psychológaPodcast, ktorý otvára svet psychológie, je dostupný na všetkých vašich obľúbených platformách: YouTube Spotify Apple Podcast České Podcasty PodBean Pozrieť si video: Video je hostované prostredn...

Pokračovať v čítaní

Psychológovia portálu Mojra.sk

Značky


Začnite meniť Váš život k lepšiemu ešte dnes!    Objednať