Čo robiť, ak dieťa nechce chodiť do školy?

https://www.blog.mojra.sk/post/548

·         Článok obsahuje: rady odborníka, komentár a diskusiu s psychológom

·          

·       Každé dieťa sa niekedy chce uliať zo školy, aby sa vyhlo písomke, skúšaniu alebo sa mu jednoducho nechce vstávať skoro ráno. Keď si spomenieme na naše školské roky, aj my sme to niekoľkokrát skúšali na našich rodičov a vymýšľali sme si najrôznejšie dôvody, ktoré nám v návšteve školy bránia. Ak vás vaše dieťa sem-tam presvedčí, aby ste ho nechali doma, nie je to nič znepokojujúce. Problém však nastáva, keď má vaše dieťa k škole vyslovene odpor, každý deň robí hysterické scény, neustále sa sťažuje na bolesti hlavy, žalúdka, má problémy so spánkom, nočným pomočovaním atď. V tomto prípade je vhodné byť v strehu a začať situáciu riešiť.  

·        


Prečo nechce chodiť do školy?


·        To je pravdepodobne prvá otázka, ktorá vás v súvislosti s touto problematikou napadne. Rozhodne situáciu nijako nepodceňujte, pretože dieťa má pre svoje správanie určite nejaký dôvod, najmä ak jeho nechuť chodiť do školy sprevádzajú psychosomatické problémy.


Najčastejšie príčiny, pre ktoré dieťa nechce chodiť do školy:

·          

·         1. Postavenie mimo triedneho kolektívu. Často sa stretávame s tým, že si dieťa nedokáže nájsť kamarátov medzi spolužiakmi, nedokáže sa zapojiť do diania v triede.

·          

·         2. Strach z toho, že nesplní očakávania rodičov. Všetci chceme pre svoje deti to najlepšie, chceme, aby niečo dosiahli. Ak však na svoje dieťa kladiete vysoké nároky (napr. nepripúšťate možnosť zlých známok), môže byť neustále v strese, čo sa prejaví aj jeho nechuťou chodiť do školy.

·          

·         3. Nedokáže prekonávať prekážky. Základom výchovy by malo byť vedenie dieťaťa k vlastnej zodpovednosti. Dnes, žiaľ, mnohí rodičia neustále dláždia svojim deťom chodníčky a nedovolia im, aby samy prekonávali problémy a prekážky. Po nástupe do školy sú tieto deti nútené čeliť realite, všetko musia zvládnuť samy. Je to pre ne, samozrejme, veľmi náročné, pretože na to dovtedy neboli zvyknuté.

·          

·         4. Strach z učiteľa (učiteľov). V každej škole sú prísni učitelia, niektorí sa tak len tvária, iní takí naozaj sú. Menej psychicky odolných jedincov tak môže strach z takéhoto učiteľa, z jeho metód, ako je časté skúšanie, neohlásené písomky, prísne známkovanie a pod. úplne premôcť.

·          

·         5. Šikanovanie. Jednou z príčin odporu voči škole môže byť aj šikanovanie, ktorému vaše dieťa čelí. V tomto prípade je určite vhodné začať situáciu riešiť čo najskôr, pretože šikanovanie môže mať veľmi vážne dopady na psychiku vášho dieťaťa.

·          

·         6. Problémy v rodineVšetko so všetkým súvisí, takže ak vaše dieťa odmieta chodiť do školy a vy doma riešite nejaké problémy, môže to byť prejavom toho, ako vaše dieťa vníma situáciu, snaží sa získať vašu pozornosť, chce, aby ste sa mu venovali a pod.

·        


Čo robiť?


·         V prvom rade si uvedomte, že nechuť dieťaťa chodiť do školy má vždy nejakú príčinu. Preto je dôležité tieto príčiny odhaliť. 


Porozprávajte sa s dieťaťom, prejavte mu záujem, ale netlačte naň, nekričte na neho a nevyhrážajte sa mu. Ak sa vám dieťa nebude chcieť zdôveriť so svojím trápením, skúste sami vypozorovať zmeny v jeho správaní, čo robí inak ako doposiaľ, všímajte si detaily. 


Zamyslite sa aj nad sebou nad svojím správaním voči dieťaťu, či ho príliš nezaťažujete, či naň nemáte nereálne požiadavky, či ho dostatočne oceňujete a či ho príliš prísne netrestáte za zlé známky.

·         Ak je doma u vás všetko v poriadku, je dobré osloviť triednu učiteľku, či si náhodou niečo nevšimla ona, a poprosiť ju o pomoc. 


Nezľahčujte situáciu v prípade, ak sami nedokážete identifikovať príčinu problému. V tejto chvíli je vhodné vyhľadať odborníka - detského psychológa. Na pedagogicko-psychologickú poradňu sa môžete obrátiť bez obáv, že by ste túto situáciu museli nahlásiť škole. Psychológ dokáže najlepšie posúdiť, aké vážne sú problémy vášho dieťaťa, a pomocou vhodných techník sa dopracuje k skutočným príčinám.

·          


Psycholog Online

Mgr. Dana Lúčanová

Problémy so vzdelávaním

Najbližšie termíny: 26.05.2024

Problémy so vzdelávaním

Najbližšie termíny: 26.05.2024

Problémy so vzdelávaním

Najbližšie termíny: 26.05.2024·        Myslite na to, že vaše dieťa je jedinečné a treba ho tak aj vnímať. Preto ani neexistuje univerzálny návod, ako sa vysporiadať s odporom vášho dieťaťa voči škole. Základom je, samozrejme to, že budete svojmu dieťaťu oporou, že budete stáť pri ňom. Všetko ostatné odporúčame čo najskôr zveriť do rúk odborníka, aby ste predišli možným komplikáciám. Psychika dieťaťa je krehká a jedine psychológ dokáže citlivo preniknúť do ohniska tých najskrytejších obáv dieťaťa a odstrániť ich. 

 Práve ste čítali článok: Čo robiť, ak dieťa nechce chodiť do školy?

 

Komentáre

  • Zapojte sa do diskusie.
    Zadajte Váš komentár.

  • Avatar

Podobné článkyAko pomôcť deťom počas rozvodu?

Ako pomôcť deťom počas rozvodu?

Autor: psychologická poradňa | Ako pomôcť deťom počas rozvodu? | Dôležité rady pre rodičov ,,Rozvod je udalosť, ktorá je náročná pre celú rodinu, obzvlášť pre deti. Tie prechádzajú rôznymi fázami vyrovnávania sa s ťažkou situáciou, ktoré sú sprevádzané rôznymi emóciami.“ Prvou fázou počas rozvodu býva hnev a popieranie situácie. Deti sa v tejto fáze prirodzene bránia psychickej bolesti rôznymi spôsobmi. Často popierajú ...

Pokračovať v čítaní

Stres u detí: Ako tomu zabrániť a čo robiť, keď sa objaví?

Stres u detí: Ako tomu zabrániť a čo robiť, keď sa objaví?

Autor: Mgr. Edina Kozmannová, psychologička online poradne MOJRA | Ako rozpoznať, či je dieťa v strese a čo s tým robiť? V dnešnej modernej dobe sa stres pomaly ale isto stáva každodennou súčasťou života ľudí. Málokto z populácie môže povedať, že nevie, čo vlastne stres je, a nezažíva jeho príznaky v každodennom živote. Stres u dospelých je bežne riešenou problematikou, ale ako to je u detí? Môžu aj deti zažívať stres ...

Pokračovať v čítaní

Nebojte sa detského psychológa! Pomôže vášmu dieťaťu aj vám

Nebojte sa detského psychológa! Pomôže vášmu dieťaťu aj vám

Deti sa môžu stretávať s rôznymi problémami, či už ide o ťažkosti v škole, zmeny v správaní, depresiu, úzkosť, strach alebo len neistotu v nových situáciách. Mnohí rodičia sa obávajú vyhľadať pomoc detského psychológa. Strach z neznámeho, stigmatizácia a mýty o psychologickej starostlivosti bránia rodičom, aby pomohli svojmu dieťaťu aj samým sebe.Čo robí detský psychológ?Detský psychológ sa zameriava na starostlivosť o duševné zdravie detí a dosp...

Pokračovať v čítaní

Psychológovia portálu Mojra.sk

Značky


Začnite meniť Váš život k lepšiemu ešte dnes!    Objednať