Ako podporiť emočný rozvoj dieťaťa už od škôlky?

https://www.blog.mojra.sk/post/756

Autor: psychologická poradňa | Emocionálny rozvoj dieťaťa | tipy psychológa | Prečo je dôležité pomenovávať emócie?


Emocionálny rozvoj dieťaťa predstavuje dôležitý základ pre jeho celkový  harmonický vývoj. Od prvých okamihov života človeka je nevyhnutné venovať zvýšenú pozornosť tomu, ako vníma, vyjadruje a spracováva svoje emócie.


Predškolské obdobie je charakteristické hravosťou a otvorenosťou dieťaťa, a javí sa ako ideálny čas pre podporu emocionálnej inteligencie jedinca. Schopnosť chápať, rozpoznávať a regulovať svoje vlastné emócie, ako aj empaticky vnímať emócie iných, má zásadný vplyv na kvalitu medziľudských vzťahov, efektívnosť riešenia problémov a celkovú psychickú vyrovnanosť jedinca počas života.


V praxi to znamená, že deti sa v tomto období učia nielen pomenovať svoje vlastné prežívané pocity, ale aj chápať, prečo vznikajú a ako ich zdravým spôsobom, čo najlepšie vyjadriť. U detí sa vyvíja ich schopnosť empatie, spolupráce a komunikácie najmä prostredníctvom hier, otvorených rozhovorov a čítaním príbehov. Všetky tieto aktivity im umožňujú a pomáhajú budovať pevné a zdravé vzťahy s rovesníkmi a rovnako tak aj s dospelými.


Rodičia dieťaťa a aj jeho učitelia zohrávajú v tomto procese jednu z najdôležitejších úloh. Tým, že aktívne počúvajú, pomenovávajú svoje emócie pred dieťaťom a modelujú vzor zdravého správania, vytvárajú tým pre deti bezpečné prostredie, v ktorom sa môžu slobodne vyjadrovať a plne rozvíjať svoju emocionálnu inteligenciu. Táto investícia do emocionálneho rozvoja sa v budúcnosti viacnásobne vráti v podobe úspešného a šťastného života dieťaťa.

 

Prečo je dôležité aby dieťa vedelo pomenovať svoje emócie?

Vedieť pomenovať emócie je základom emocionálnej inteligencie, a preto je pre zdravý vývoj dieťaťa nevyhnutné. Už od útleho veku je dôležité učiť deti rozpoznávať a pomenovávať to, čo prežívajú vo svojom vnútri. Keď dieťa dokáže identifikovať, či cíti radosť, smútok, hnev alebo strach, má tak  dôležitý ,,patent“ na pochopenie seba samého a svojho okolia.


Schopnosť pomenovať emócie umožňuje dieťaťu lepšie porozumieť vlastným prežitkom, ale aj efektívnejšie pracovať s tým, čo naozaj cíti. Ak dieťa nevie vyjadriť to čo cíti, ľahko sa ocitne v stave bezmocnosti a frustrácie. Neschopnosť vyjadrovať vlastné emócie môže viesť až k neprimeranému správaniu, ako sú výbuchy zlosti alebo uzavretosť, pretože v takomto prípade dieťa nevie, ako inak vyjadriť to, ako sa v danom momente cíti.


Netreba zabudnúť aj to, že pomenovanie emócií zohráva dôležitú úlohu v budovaní zdravých medziľudských vzťahov. Deti, ktoré dokážu vyjadriť svoje pocity slovami, sú schopné lepšie komunikovať so svojimi rovesníkmi a takisto aj s dospelými. Táto schopnosť im umožňuje efektívnejšie a správnejšie riešiť ich vlastné konflikty, vyjadrovať svoje potreby a budovať hlbšie a zmysluplnejšie medziľudské vzťahy.


V bežnom živote to znamená, že rodičia a učitelia by mali aktívne podporovať deti v pomenovávaní emócií, ktoré prežívajú. Môžu to robiť napríklad prostredníctvom rozhovorov o pocitoch, čítať im knihy, ktoré sa zaoberajú emóciami alebo hrať sa hry, ktoré sú zamerané na rozpoznávanie a pomenovávanie svojich pocitov a emócií. Deti sa takýmto spôsobom naučia dôležitým zručnostiam, ktoré im pomôžu orientovať sa v zložitom svete plnom rôznorodých emócií.

 

Cesta k emocionálnej inteligencii dieťaťa

Predškolské obdobie predstavuje kritickú fázu vo vývoji emocionálnej inteligencie dieťaťa. V tomto období si deti osvojujú nielen schopnosť identifikovať a artikulovať svoje vlastné emocionálne stavy, ale aj schopnosť porozumieť emocionálnym prejavom iných jedincov. Predškolské zariadenie zohráva v tomto kontexte nezastupiteľnú úlohu.


1. Vytvorenie bezpečného a podporného prostredia, ktoré je základom pre správny emocionálny rozvoj dieťaťa

  • Deti potrebujú vedieť, že ich pocity sú platné, a že sa nemusia báť ich vyjadriť. Emocionálna bezpečnosť je dôležitým faktorom v každom veku a to hlavne v tom predškolskom. Vytvorenie dôvernej atmosféry zohráva v takomto prípade zásadnú úlohu.
  • Od rodičov je pre deti dôležitá ich podpora a otvorená komunikácia podnecujúca k zamysleniu a vyjadreniu emócií dieťaťa.
  • Počúvajte svoje deti a reagujte na ich pocity a prežívanie s dostatočnou empatiou.  

 

2. Rozvíjanie empatie = kľúč k zdravým vzťahom

  • Pochopenie a vcítenie sa do sveta iných
  • Deti by sme mali od malička viesť k tomu, aby sa vedeli a boli schopné vcítiť sa do ,,kože“ niekoho iného. Aby vedeli pochopiť pocity iných detí. Dôležité je aj to, aby rozlišovali rozdiel medzi pocitmi niekoho iného a ich vlastnými.
  • Vysvetlite im rozdiely v tom, že každý človek prežíva emócie inak a treba to rešpektovať.
  • Napríklad sa môžete s dieťaťom rozprávať o tom, ako sa cíti kamarát, ktorému sa stala nepríjemná vec (napríklad šikana v škole), a ako by sa cítil on, ak by bol na mieste šikanovaného spolužiaka.
  • Budujte vzájomnú podporu
  • Podporujte deti, aby si navzájom pomáhali a spolupracovali pri riešení úloh a pri hrách. Učte ich, že vzájomná pomoc a spolupráca sú dôležité pre budovanie pozitívnych vzťahov.
  • Organizujte spolu s deťmi aktivity, ktoré vyžadujú spoluprácu a vzájomnú pomoc. Napríklad spoločné stavanie veže z kociek alebo riešenie hádaniek.

 

3. Základ emocionálnej ,,gramotnosti“ je rozpoznávanie a pomenovávanie emócií, ktoré prežívame

  • Rozširujte s deťmi jazyk vašich pocitov
  • Učte deti ako správne rozpoznávať a pomenovávať širokú škálu emócií, nielen tých základných akými sú napríklad smútok a radosť.
  • Vytvárajte situácie, keď sa deti učia rozlišovať medzi rôznymi emóciami. S dieťaťom sa môžete rozprávať o pocitoch aj pri pozeraní obľúbenej rozprávky a spoločne tak rozoberať pocity hlavných hrdinov.
  • Hranie rôznych hier s deťmi, ktoré pomáhajú k lepšiemu identifikovaniu emócií v rôznych situáciách, je skvelým a interaktívnym spôsobom. Vytvorte scenáre, v ktorých deti musia rozpoznať emócie iných a reagovať na ne s empatiou.

 

4. Rodičia majú dôležitú úlohu

  • Pravidelná komunikácia rodičov a detí o emočnom rozvíjaní je veľmi prospešná.
  • Spoločne aktivity rodičov spolu s deťmi majú výrazný vplyv na emocionálne prežívanie detí.
  • Vyberajte svojim deťom príbehy, ktoré zobrazujú rôzne emócie a situácie. Pre deti to bude tak pútavejšie a hlavne poučné v oblasti emócií.
  • Podporujte deti, aby si kreslili to, ako sa v danej chvíli cítia. Následné sa môžete dieťaťa spýtať, prečo použilo na kreslenie práve túto farbičku, a čo tým chcelo povedať.
  • Pýtajte sa ich, ako sa cítili počas celého dňa, ako v škole, a ako keď prišli domov. Otázky typu, či vedia, prečo sa takto cítili sú rovnako dôležité.

 

Podpora emocionálneho rozvoja dieťaťa v predškolskom veku je veľkou investíciou do jeho budúcnosti. Vytvorením bezpečného prostredia, rozvíjaním emocionálneho slovníka, podporou empatie a učením sa zdravému riešeniu konfliktov, môžeme deťom pomôcť vybudovať pevné základy pre úspešné sociálne vzťahy a psychickú pohodu v neskoršom veku. Spolupráca medzi škôlkou a rodinou je kľúčovou pre dosiahnutie tohto cieľa. Spoločne môžeme deťom pomôcť stať sa emocionálne inteligentnými a vyrovnanými jedincami.





Práve ste čítali článok: Ako podporiť emočný rozvoj dieťaťa už od škôlky?

Komentáre

  • Zapojte sa do diskusie.
    Zadajte Váš komentár.

  • Avatar

Podobné články



Osamelosť v materstve

Osamelosť v materstve

Autor: psychologická poradňa | Osamelosť v materstve | tipy psychológa | Ako prekonať pocity izolácie a nájsť podporu? Materstvo je mnohými ženami opisované ako jedno z najkrajších období v ich živote. Je to čas plný radosti, nezabudnuteľných momentov a hlbokého spojenia matky s dieťaťom. No napriek tomu, že je materstvo také výnimočné, prináša so sebou aj neočakávané výzvy, o ktorých sa často nehovorí. Jednou z nich je aj osamelosť, ktorú pociťuje...

Pokračovať v čítaní

Keď partner ignoruje vaše emocionálne potreby

Keď partner ignoruje vaše emocionálne potreby

Autor: psychologická poradňa | Vztahy | tipy psychológa | Zistite, ako komunikovať svoje potreby vo vzťahu.Vzťah medzi dvoma ľuďmi by mal byť postavený na pevných základoch, akými sú vzájomná dôvera, podpora, láska a porozumenie. Tieto hodnoty vytvárajú priestor pre bezpečie, stabilitu a pocit, že máme niekoho, na koho sa môžeme spoľahnúť v dobrých aj ťažkých chvíľach. Pravdou je, že realita vzťahov nie je vždy ideálna a mnohí sa ocitnú v situácii, ke...

Pokračovať v čítaní

Novoročný detox pre dušu: Ako sa zbaviť emocionálnej záťaže z minulosti?

Novoročný detox pre dušu: Ako sa zbaviť emocionálnej záťaže z minulosti?

Autor: psychologická poradňa | Novoročný detox| tipy psychológa | Praktické a jednoduché tipy na detox vašej duše  Počúvajte článok ako audio: Váš prohlížeč nepodporuje přehrávání zvuku.  Začiatok nového roka je najlepšou príležitosťou na zmenu návykov, či nastavenie nových cieľov. Ľudia si na nový rok zvyknú dávať rôzne predsavzatia a ciele, ktoré sa pokúšajú počas roka plniť a riadiť sa podľa nich. Mô...

Pokračovať v čítaní

Psychológovia portálu Mojra.sk

Značky


Začnite meniť Váš život k lepšiemu ešte dnes!    Objednať