Ako hovoriť s deťmi o sexe a sexualite

https://www.blog.mojra.sk/post/663

Autor: psychologická poradňa | Tipy pre rodičov ako hovoriť s deťmi o sexe


Sex a sexualita sú témy, ktoré sú vo väčšine spoločnosti tabu. Hovoriť s deťmi o sexe môže byť pre rodičov náročné, ide však o konverzáciu, ktorú je dôležité viesť so svojimi deťmi. Ako a kedy je najvhodnejší čas začať sa rozprávať so svojimi deťmi o sexe a sexualite? 


Komunikácia je základom

Medzi najdôležitejšie veci v tejto oblasti patrí komunikácia. Otvorená a úprimná komunikácia o sexe môže pomôcť deťom vyrastať so zdravým postojom k sexualite a vzťahom. Ak ste rodičia je dôležité aby ste boli pripravení na tieto rozhovory a prispôsobovali ich potrebám a úrovni porozumenia dieťaťa.

 

Komunikácia by mala byť primeraná veku dieťaťa. Pre malé deti by ste mali používať jednoduché a jasné výrazy. Aj malé deti sa môžu dozvedieť o veciach ako sú názvy ich telesných častí, súhlas a dôležitosť rešpektovania osobných hraníc. Ako dieťa rastie a vyvíja sa, postupne zvyšujte množstvo informácií s vekom dieťaťa. Rozprávať sa s deťmi o sexe a sexualite je určite dôležitá vec, ktorá im pomáha pochopiť vlastné telo, vzťahy a bezpečné správanie sa v tejto oblasti.


Akým rodičom treba byť pri rozhovore s deťmi?

 • Otvorený a úprimný - Deti dokážu vycítiť, keď sa cítite trápne alebo nepríjemne, takže sa snažte byť čo najotvorenejší a najúprimnejší voči vášmu dieťaťu. Odpovedajte na ich otázky priamo a vekovo primeraným spôsobom.

 • Primeraný jazyk - Netreba používať pri deťoch vedecké názvy na pohlavné orgány, ak sa vaše dieťa necíti pohodlne. Je dobré ak  používate prezývky alebo slangové výrazy, ktoré sú vám obom blízke a neprekážajú ani jednému z vás.

 • Empatia a počúvanie - Dajte svojmu dieťaťu vedieť, že ste pri ňom a vždy ho vypočujete bez posudzovania. Snažte sa pochopiť jeho pohľad na vec a odpovedajte na jeho obavy.

 • Dobrý vzor - Deti sa učia hlavne pozorovaním dospelých vo svojom živote, takže je dôležité, aby ste im ukázali zdravý prístup k sexualite. Hovorte s rešpektom o iných ľuďoch a ich telách a buďte vo svojich vlastných vzťahoch úprimný.


Na čo by ste sa mali pri rozhovore zamerať?

 • Anatómia a biológia - Najdôležitejšou oblasťou je anatómia a biológia. Deti by mali mať aspoň základné znalosti o fungovaní svojho tela, vrátane vlastných pohlavných orgánov a reprodukčného systému. Tu treba znova prispôsobiť reč k veku dieťaťa.

 • Zdravé vzťahy - Svoje deti by ste mali učiť o tom, čo je to zdravý vzťah, a to vrátane fyzických, emocionálnych a sexuálnych hraníc.

 • Bezpečnosť - Tá je prvoradá. Deti by mali vedieť, ako sa chrániť pred sexuálnym zneužívaním a predátormi. Je dôležité naučiť ich, že nie každý sa k nim správa s rešpektom a že by mali dôverovať svojmu inštinktu a v prípade potreby vyhľadať pomoc.

 • Sexualita a identita: Deti by mali mať možnosť preskúmať svoju sexualitu a identitu bez strachu z odsúdenia. Potrebujú, aby ste ich akceptovali a podporovali ich sexuálnu orientáciu alebo pohlavnú identitu. Bez ohľadu na to, čo vaše dieťa hovorí alebo robí, je dôležité, aby vedelo, že ho milujete a akceptujete ho takého, aké je.


Čomu by ste sa mali pri rozhovore vyvarovať?

Rozhodne sa vyvarujte zatajovaniu a klamaniu v takýchto veciach. Neposkytujte nepresné a zavádzajúce informácie, ani príliš neprikrášľujte. Môže to dieťa zmiasť a narušiť vašu vzájomnú dôveru.


Deti by ste nemali ani priveľmi strašiť a rozprávať s nimi o sexe v negatívnom zmysle, ani príliš zachádzať do úplných detailov. Netreba ešte rozvádzať rozhovory o pohlavných chorobách alebo nechcenom tehotenstve, bez poskytnutia širšieho kontextu. Ak sa vaše dieťa bude pýtať na čokoľvek z danej témy, nezľahčujte a nevysmievajte jeho otázky. Mohlo by sa zľaknúť, že je téma tabu a nebude mať voči vám dostatočnú dôveru. 


Rozhovor o sexe a sexualite s vašimi deťmi nie je jednorazová udalosť. Je to prebiehajúci rozhovor, ktorý by mal rásť s nimi, keď starnú. Ide o náročnú tému a neexistuje univerzálny prístup, ktorý by fungoval pre všetky deti a rodiny. Najdôležitejšia je teda otvorená a úprimná komunikácia prispôsobená veku a individuálnym potrebám vášho dieťaťa.


Dôvera je rovnako kľúčová

Posilnenie dôvery medzi rodičmi a deťmi je veľmi dôležité. Keď sa deti cítia pohodlne hovoriť so svojimi rodičmi o sexe, je pravdepodobnejšie, že sa na nich obrátia s otázkami alebo problémami, ktoré ich trápia. Rodičia by mali vytvárať otvorené a podporujúce prostredie, kde deti vedia, že ich názory a pocity sú dôležité. Takéto prostredie pomáha budovať dôveru a umožňuje deťom, aby sa cítili bezpečne a akceptovane, čo je kľúčové pre ich emocionálny a psychický vývoj. Rodičia by tiež mali byť pripravení počúvať bez predsudkov a reagovať citlivo, aby deti vedeli, že sa môžu vždy na nich spoľahnúť.


Vychovávajte deti v tejto oblastí

Výchova k zodpovednosti je dôležitým aspektom vzdelávania detí v oblastí sexuality. Otvorený rozhovor pomáha deťom pochopiť, že sex je prirodzenou súčasťou života, no prináša so sebou aj veľkú zodpovednosť. Rodičia by mali viesť diskusie o bezpečnom sexe, antikoncepcii a prevencii pohlavných chorôb (pri starších deťoch), pretože tieto témy sú dôležité pre zdravie a pohodu detí. Takéto rozhovory nielenže informujú, ale aj pripravujú deti na zodpovedné a bezpečné rozhodovanie sa v budúcnosti. Rovnakú dôležitosť treba klásť aj pre zabraňovanie šíreniu dezinformácií, ktoré sú zásadné pre správny vývoj detí.


Ak rodičia neposkytnú správne informácie, deti si môžu vyhľadávať informácie inou cestou, často z neoverených alebo nespoľahlivých zdrojov. Preto je dôležité, aby deti dostávali presné a podložené informácie priamo od rodičov alebo osôb, ktorým môžu dôverovať. Takýmto prístupom zabezpečíte, že deti budú správne chápať daným témam a vyhnú sa dezinformáciám, ktoré by mohli negatívne ovplyvniť ich názory a rozhodnutia.


Rešpekt k vlastnému telu a nadobudnutie sebahodnoty

Diskutovanie o telesnom zdraví a sexualite môže výrazne prispieť k rozvoju pozitívneho vzťahu detí k ich vlastnému telu. Týmto spôsobom sa deti učia nielen vážiť si svoje telo, ale aj rešpektovať svoje osobné hranice. Zároveň im to pomáha rozumieť a rešpektovať hranice iných ľudí, čo je dôležité pre ich celkový vývoj a sociálne interakcie s inými.


Predchádzanie zneužívaniu

Vzdelávanie detí o súhlase a osobných hraniciach je základom, pretože môže výrazne prispieť k prevencii zneužívania a násilia. Deti sa tak učia rozpoznať a chrániť svoje práva a bezpečie. Je dôležité, aby deti pochopili, že majú právo a povinnosť povedať "nie" v situáciách, ktoré im spôsobujú nepohodlie alebo ohrozenie. Takýmto prístupom sa učia chrániť seba a získavajú sebavedomie potrebné na ochranu svojich hraníc a zároveň nadobúdajú rešpekt pri hraniciach iných.Pamätajte, že nie ste v tom sami. Existuje mnoho zdrojov, ktoré vám pomôžu pri rozhovoroch s vašimi deťmi o sexe a sexualite. Je aj mnoho knižných zdrojov, ktoré môžu dopomôcť v zdravom rozhovore s deťmi hovoriť o sexualite ako napríklad "Ako s deťmi hovoriť o intimite, nahote a sexualite" od Jaroslavy Koníčkovej. Nebojte sa požiadať o pomoc, ak ju potrebujete.Práve ste čítali článok: Ako hovoriť s deťmi o sexe a sexualite

Komentáre

 • Zapojte sa do diskusie.
  Zadajte Váš komentár.

 • Avatar

Podobné článkyAko zvládať ťažké emócie s deťmi?

Ako zvládať ťažké emócie s deťmi?

Autor: psychologická poradňa | Ako rozpoznávať a pomenovať emócie detí, ako pomáhať deťom vyjadrovať svoje emócie zdravým spôsobom a ako poskytovať deťom emocionálnu podporu? Deti prežívajú širokú škálu emócií, od radosti a vzrušenia až po smútok, hnev a strach. Pre rodičov a opatrovateľov je dôležité, aby vedeli, ako deťom pomôcť tieto emócie zvládnuť zdravým spôsobom. Rozpoznávať emócie, ktoré sa objavujú u detí je nevyhnutnou súčasťou ...

Pokračovať v čítaní

Ako sa vysporiadať so stratou blízkeho človeka?

Ako sa vysporiadať so stratou blízkeho človeka?

Autor: psychologická poradňa | Tipy psychologa Ako sa vysporiadať so stratou blízkeho človeka Strata blízkej osoby je veľmi bolestivá skúsenosť, ktorá môže ovplyvniť všetky aspekty nášho života. Je dôležité si uvedomiť, že neexistuje správny alebo nesprávny spôsob smútku a každý prežíva stratu blízkeho človeka individuálne.Keď človek príde o osobu alebo niečo cenné v jeho živote, je to jednou z najťažších skúseností, ktorými si musí pre...

Pokračovať v čítaní

Časopis Mojráček: Prvé vydanie ZADARMO

Časopis Mojráček: Prvé vydanie ZADARMO

S postavičkou Mojráčka sa už nejaký čas stretávate na našom blogu. Sme nadšení, že vám môžeme oznámiť veľkú novinku. Práve sme vydali prvé číslo nášho nového časopisu pre deti a rodičov – MOJRÁČEK v slovenskom jazyku. Tento časopis bude vychádzať pravidelne 4x do roka a obsahuje vybrané príbehy pre deti, tipy pre rodičov a ešte niečo navyše.MOJRÁČEK vznikol z lásky k deťom, túžby podporovať ich aj ich rodičov. Je to spoločník, ktorý vás pr...

Pokračovať v čítaní

Psychológovia portálu Mojra.sk

Značky


Začnite meniť Váš život k lepšiemu ešte dnes!    Objednať