Ak bežný lekár nepomôže: Psychosomatika u detí

https://www.blog.mojra.sk/post/614

Všetky mamičky poznajú ten pocit strachu a bezmocnosti, keď ich dieťa niečo trápi. Svoje ratolesti vtedy zverujeme do rúk lekárov, alebo liečiteľov. Ale čo v prípade, ak nič nezistia? Čo ak opakované prechladnutie, bolesti bruška a hlavy, alebo aj vážnejšie problémy nemajú fyziologické vysvetlenie? A v prípade ak majú, tak prečo takéto nepríjemnosti trápia práve Vaše dieťa? V prípade, ak zvažujete, či nie je možné, že Vaše dieťa simuluje, verte, že u detí je oveľa častejšia psychosomatizácia.


Psychosomatika, čo to je?

Slovo psychosomatika prepája dva systémy, telo a dušu, tie sa berú v tejto oblasti ako jeden komplexný celok. Tento odbor si kladie za cieľ hľadať príčinu zdravotných (fyziologických) problémov v psychosociálnych faktoroch. Až u 40 % pacientov nie je nájdená fyziologická príčina ich zdravotných problémov a klasická liečba u nich nezaberá. Práve u nich je vhodné hľadať príčiny v psychike a v aktuálnej životnej situácii. Pri neriešených náročných životných obdobiach a situáciách môže jedinec takzvane somatizovať. Ide o vyjadrenie vnútorného tlaku z neriešeného problému zdravotným problémom.

Psychosomatika u detí

U detí sa somatizácia objavuje veľmi často. Uvádza sa, že častejšie ako u dospelých. Deti ešte nie sú také zdatné v slovnej zásobe a nemajú toľko skúseností, preto svoje problémy nedokážu vyjadriť slovne, tým pádom sa prejavujú na tele. Deti tiež nedokážu spracovávať negatívne pocity a emócie, nemôžeme teda očakávať, že si hravo poradia so stresom, úzkosťou či negatívnymi myšlienkami.


Tušíte, s akými psychosomatickými prejavmi sa môžete najčastejšie stretávať? Jedná sa predovšetkým o už spomínané bolesti hlavy a bruška, ďalej ale aj zvracanie, nechutenstvo či rôzne kožné problémy. Tiež zdĺhavé alebo opakované prechladnutie môže niečo znamenať, takéto problémy určite nezametajte pod koberec.


Deti sú veľmi citlivé, často na seba prenášajú problémy svojich najbližších, a to aj napriek tomu, že si dospelí často myslia, že svoje problémy dokonale skrývajú. Ďalšími spúšťačmi môžu byť problémy v škole, prehnané nároky na dieťa, zlá atmosféra v rodine, dlho neriešené spory alebo rozvod rodičov. To všetko dieťa vníma, ale každé dieťa reaguje iným spôsobom, úlohu zohráva osobnosť dieťaťa, výchova a schopnosť vyjadrovať emócie. Čo ale môžeme povedať s istotou, vplyv psychosomatiky sa často veľmi podceňuje.


Konkrétne problémy detí a možné príčiny

Určite sa nedá jednoznačne a s istotou povedať, že za nejakým neduhom stojí automaticky jediná príčina. Príčiny a reakcie na rôzne situácie sú veľmi individuálne, preto je vždy lepšie vyhľadať odborníka, ktorý sa bude dieťaťu venovať individuálne. Poďme sa ale pozrieť na možné príčiny niektorých problémov.

Bolesť hlavy

Tá je u detí častá. Pokiaľ sa na ňu pozrieme z pohľadu psychosomatiky, objavuje sa u detí, ktoré veľmi túžia po ocenení, sú akčné a len tak nevedia odpočívať a jednoducho vypnúť. Majú takzvane „plnú hlavu“. Bolesť môže byť odkazom, že by si dieťa už naozaj malo oddýchnuť.


Kašeľ a ďalšie choroby horných dýchacích ciest

U týchto detí je možné, že málo prejavujú emócie, predovšetkým hnev, čo sa následne kompenzuje kašľom. Pokiaľ dieťa prežíva negatívne emócie, dýchanie je plytšie, úzkosť so sebou potom prináša nepravidelné a povrchné dýchanie. U chronického kašľa sa môže vyskytovať závislosť na matke či rodinné konflikty.


Zápcha

Tento problém sa môže vyskytovať u detí s úzkosťou, s depresiou alebo v sociálnej izolácii. Dieťa tým môže vyjadrovať potrebu, aby sa oň niekto staral a mal ho rád. Môže to byť aj reakcia na rozchod rodičov, dieťa to vyložene „nemôže stráviť“.


Časté čkanie

Môže sa objavovať u detí, ktorých rodičia sa k nim často správajú nepredvídateľne, teda raz veľmi pozitívne a potom zrazu veľmi negatívne, napríklad striedanie prílišnej prísnosti a veľkej benevolencie, to v dieťati vyvoláva obrovský zmätok a neistotu, čo nastane.


Ochorenie srdca a ciev

Tieto ochorenia môžu byť spôsobované úzkostnými stavmi, ktoré plynú z príliš vysokých nárokov zo strany rodičov alebo učiteľov, deti potom chcú za každú cenu splniť očakávania, ale niekedy to je nad ich sily.


Kožné ochorenia

Tu je to jednoduché. Problémy s kožou môžu symbolizovať neuspokojenú túžbu po dotykoch. Koža nám sprostredkováva kontakt s okolím, preto je jej prostredníctvom vyjadrovaný jeho nedostatok.

 

Ak bežný lekár nepomôže

Môže sa stať, že ani opakované návštevy lekára a predpisované lieky Vášmu dieťaťu nezaberajú a problémy sa v rôznych podobách stále vracajú. V takejto situácii je vhodné zvážiť návštevu psychosomatika. Takého odborníka nebude zaujímať len fyzický stav človeka, ale človek ako celok. Bude sa zaujímať o životný príbeh dieťaťa, o všetky aspekty, ktoré môžu aktuálne ovplyvňovať jeho psychiku a zdravie, o jeho pocity a nálady. Nebude sa zaujímať len o zahnanie príznakov, ale bude hľadať prapríčiny neduhov dieťaťa.


Psychosomatické problémy

Najbližšie termíny: 26.05.2024

Psycholog Online

BA. Irfan Darcan

Psychosomatické problémy

Najbližšie termíny: 26.05.2024

Psycholog Online

Mgr. Michaela Parma

Psychosomatické problémy

Najbližšie termíny: 26.05.2024


Komentáre

  • Zapojte sa do diskusie.
    Zadajte Váš komentár.

  • Avatar

Podobné článkyAko sa vyrovnať so zmenou tela po pôrode?

Ako sa vyrovnať so zmenou tela po pôrode?

Autor: psychologická poradňa | Sex a intímny život po pôrode | Sebaláska po pôrode Pôrod je jedna z najkrajších udalostí v živote ženy. Zrodenie nového človeka a status matky je vec po ktorej túži takmer každá žena. Samozrejme takýto zázrak zrodenia si pýta od ženy určitú daň. Zmena vzhľadu sa podpíše asi na každej jednej rodičke, čo môže ženám po pôrode uberať na ich sebavedomí a sebadôvere. Pribúdajúce kilá, strie n...

Pokračovať v čítaní

Ako pomôcť deťom počas rozvodu?

Ako pomôcť deťom počas rozvodu?

Autor: psychologická poradňa | Ako pomôcť deťom počas rozvodu? | Dôležité rady pre rodičov ,,Rozvod je udalosť, ktorá je náročná pre celú rodinu, obzvlášť pre deti. Tie prechádzajú rôznymi fázami vyrovnávania sa s ťažkou situáciou, ktoré sú sprevádzané rôznymi emóciami.“ Prvou fázou počas rozvodu býva hnev a popieranie situácie. Deti sa v tejto fáze prirodzene bránia psychickej bolesti rôznymi spôsobmi. Často popierajú ...

Pokračovať v čítaní

Stres u detí: Ako tomu zabrániť a čo robiť, keď sa objaví?

Stres u detí: Ako tomu zabrániť a čo robiť, keď sa objaví?

Autor: Mgr. Edina Kozmannová, psychologička online poradne MOJRA | Ako rozpoznať, či je dieťa v strese a čo s tým robiť? V dnešnej modernej dobe sa stres pomaly ale isto stáva každodennou súčasťou života ľudí. Málokto z populácie môže povedať, že nevie, čo vlastne stres je, a nezažíva jeho príznaky v každodennom živote. Stres u dospelých je bežne riešenou problematikou, ale ako to je u detí? Môžu aj deti zažívať stres ...

Pokračovať v čítaní

Psychológovia portálu Mojra.sk

Značky


Začnite meniť Váš život k lepšiemu ešte dnes!    Objednať