Syndróm vyhorenia v puberte? Áno aj to je možné

https://www.blog.mojra.sk/post/477

Uponáhľaný život a dôraz na výkon

Ráno do školy, po škole na tréning alebo iný krúžok a potom hurá domov písať úlohy a plniť domáce povinnosti. Rodičia sa často snažia zaplniť deťom všetok voľný čas, aby sa ich ratolesť náhodou ani chvíľu nenudila. Veľakrát si ale neuvedomujeme, že práve to je to najväčšie nebezpečenstvo. Zaplnený kalendár totiž deti často okráda o pocit šťastia a slobody.

V dnešnej dobe je kladený veľký dôraz na výkon. Dobré známky zaistia deťom dobrú školu a následne vysokú. To vedie k dobre platenému zamestnaniu a kariére. Krúžky zaručia, že sa deti môžu rozvíjať aj v inej sfére než len v štúdiu. To ale nie je všetko. Zabúdame na to, že deti potrebujú na správny vývoj priestor a čas, ktorý patrí len im a môžu s ním naložiť podľa seba.

Neprehliadnite varovné signály

Duševná nerovnováha spôsobená preťažením môže vyústiť do mnohých psychosomatických ťažkostí. Preto by ste u vášho „pubertiaka“ nemali prehliadnuť tieto varovné signály:

·         Častá bolesť hlavy, nevoľnosť

·         Nespavosť alebo iné poruchy spánku

·         Úzkosť, skleslosť

·         Pasivita, nezáujem o akúkoľvek činnosť

·         Nechuť k jedlu

·         Problémy s koncentráciou

·         Zvýšená impulzivita, agresivita

·         Zvýšený krvný tlak alebo iné zdravotné komplikácie

Keď sa tieto príznaky objavia nárazovo, nemusí byť hneď na vine syndróm vyhorenia. Pokiaľ však niektorý z vyššie uvedených symptómov pozorujete častejšie alebo sa ich u vášho dieťaťa objavuje hneď niekoľko, mali by ste zbystriť pozornosť. Skúste sa na chvíľu zastaviť, situáciu s dieťaťom prebrať a nájsť najvhodnejšie riešenie. Ako rodič by ste mali svoje deti viesť, ale zároveň im dávať dostatočný priestor na rozvoj. Pevnejšie vzťahy a spokojné dieťa je predsa dôležitejšie ako samé jednotky.

Kam až to môže zájsť?

Rovnako ako u dospelých ani u detí nemožno syndróm vyhorenia podceniť. Zatiaľ čo si dospelí s náročnými životnými situáciami často dokážu poradiť sami, alebo minimálne vedia, na koho sa obrátiť, deti o tom nemusia mať ani tušenie. Detská psychika ešte nie je plne vyvinutá a na preťaženie reaguje rôzne. Krajným prípadom môžu byť aj sebadeštruktívne sklony. Nezriedka sa stretávame aj s tým, že sa deti s psychickým tlakom snažia vyrovnať fyzickou cestou. Môže u nich dochádzať k rôznym formám sebapoškodzovania, od rezania sa ostrými predmetmi, pálenia sa, škrabania až driapania kože, až po vytrhávanie vlasov. Prípadne sa môžu snažiť vnútorné napätie ventilovať do nejakej fyzickej aktivity, ktorá je ale neúmerná – príliš náročná alebo dlhá. V tomto prípade sa potom zvyšuje riziko zranenia.

Šťastné dieťa = šťastný rodič

Ako sme sa už zmieňovali, dobré známky a úspech aj v mimoškolskej sfére jednoducho nie je všetko. Než sa vrhnete do plánovania času vášho dieťaťa, najskôr si s ním sadnite a zistite, čo vlastne chce. Možno sa dozviete, že jeho snom je skrátka stráviť jeden alebo dva dni s kamarátmi a jednoducho sa len tak trochu flákať. Možno zistíte, že sa do svojho dieťaťa snažíte projektovať vaše vlastné nesplnené priania a túžby. Zamyslite sa nad tým, ako sa cítite vy, keď nemáte ani chvíľku času pre seba. Nakoniec vždy dospejete k tomu, že jediné, na čom skutočne záleží je to, aby vaše dieťa bolo zdravé, šťastné a spokojné.

 

Komentáre

  • Zapojte sa do diskusie.
    Zadajte Váš komentár.

  • Avatar

Podobné článkyPartner je závislý na alkohole, ako mu môžem pomôcť?

Partner je závislý na alkohole, ako mu môžem pomôcť?

V úvode by sme si veľmi stručne vysvetlili, čo je alkohol a ako vzniká závislosť na alkohole. Alkohol je nebezpečná droga, na ktorej máme zo všetkých návykových látkach najviac závislých ľudí. Nebezpečenstvo alkoholu spočíva okrem iného v tom, že je v našej Slovenskej aj Českej spoločnosti spájaný s najrôznejšími spoločenskými udalosťami, ako sú narodeniny, svadby, Vianoce, Nový rok a podobne. Všetky tieto faktory prispievajú ...

Pokračovať v čítaní

Prečo sa môžeme tak ľahko zamilovať do agresívneho manipulátora?

Prečo sa môžeme tak ľahko zamilovať do agresívneho manipulátora?

Láska je krásna. Keď sa zamilujeme, cítime sa naplnení, šťastní, milovaní. Pokiaľ je partner na začiatku očarujúci a  máme pocit, že nám dokonale rozumie a že by pre nás zniesol aj modré z neba, nie je ťažké stratiť hlavu a občasné excesy z jeho strany ignorovať. Však nás predsa miluje, nie? Keď niekedy vybuchne, akceptujeme všetky jeho výhovorky. „Asi som mala ja niečo spraviť inak, aby sa nenahneval“, hovoríme si. Varovné re...

Pokračovať v čítaní

Skrytá bolesť: depresia a sebapoškodzovanie u detí a ako im pomôcť

Skrytá bolesť: depresia a sebapoškodzovanie u detí a ako im pomôcť

Národný monitoring duševného zdravia detí v Českej republike, ktorý realizoval Matěj Kučera z Ústavu duševného zdraví, priniesol šokujúce zistenie, podľa ktorého až 40 % žiakov deviateho ročníka základných škôl vykazuje známky strednej a ťažkej depresie, a 30 percent deviatakov má problémy s úzkosťou. Myslím, že na Slovensku je situácia podobná. Sama pracujem ako školská psychologička, s deťmi sa stretávam, veľa sa roz...

Pokračovať v čítaní

Psychológovia portálu Mojra.sk

Značky


Začnite meniť Váš život k lepšiemu ešte dnes!    Objednať