Starobou to nekončí

https://www.blog.mojra.sk/post/475

Život na internete nie je len pre mladých

Dnešná doba je plná sociálnych sietí, internetu a médií. Niet sa čo čudovať, že im rozumie predovšetkým mladá generácia, ktorá na nich prakticky vyrástla. Vám sa tak môže zdať, že vašim vnúčatám v tomto smere nestačíte. Načo ale vešať hlavu, život na internete predsa nie je len pre mladých. Internet vám ponúka množstvo možností a okrem iného, ​​môžete vďaka nemu otužiť vzťah s vnučkou alebo vnukom. Prinášame pár príkladov, čo vám internet môže ponúknuť:

·         Komunikáciu – Elektronická pošta a sociálne siete do značnej miery uľahčujú komunikáciu s vašimi blízkymi. Vaša správa sa doručí okamžite a vy nemusíte strácať čas hľadaním známky a cestou na poštu. Rovnako tak môžete zdieľať zážitky so svojou rodinou, ktorá vás môže denne zásobovať prísunom fotografií a videí.

·         Informácie – Na internete nájdete takmer všetko: cestovné poriadky, ordinačné hodiny, počasie, recepty a kuchárky, televízne programy, správy o kultúre, športe a pod.

·             Nakupovanie – Ak ste vášnivými kupujúcimi a každý deň premýšľate čo a kde kúpiť vašim deťom alebo vnúčatám, tak je internet miestom pre vás. Môžete sedieť v pohodlí domova a surfovať na stránkach kníhkupectva, hračkárstva alebo obchodov s oblečením. Ďalšou výhodou je to, že pokiaľ vám okolnosti nedovoľujú zájsť si pre potraviny, existujú obchody, ktoré vám tovar dovezú až pred dom.

·                  Zábavu – máte radi šach, piškvorky, scrabble alebo radi lúštite krížovky, ale nemáte ich s kým hrať alebo sa vám nechce každú chvíľu nakupovať nové a nové zošity? Na internete nájdete všetky druhy zábavy. Navyše sa vám nikdy nestane, že na to budete sami, pretože vaším súperom môže byť ktokoľvek zo sveta.

 

Vzdelávajte sa a zabávajte sa

Až si do sýtosti užijete zaslúženého pokoja, ktorý vek prináša, je načase začať opäť plánovať. Zmapujte prostredie, a to čo by ste chceli vo vašom okolí navštíviť a stihnúť. Zistite si termíny výstav, programy divadiel a kín, otváracie doby múzeí a aké športové aktivity vo svojom okolí máte.

V dnešnej dobe tiež nájdete množstvo kurzov, ktoré môžete absolvovať aj v pokročilejšom veku. Ak ste vždy mali chuť naučiť sa základy angličtiny alebo snáď španielčiny, smelo do toho. A ak máte skôr športového ducha, môžete si udržiavať kondíciu v kurzoch pilates alebo jogy. Pokiaľ si neviete rady, aký kurz zvoliť, skúste situáciu prebrať s vašou rodinou. Možno nájdete spoločnú reč a vyberiete aktivitu, ktorú môžete absolvovať spoločne a stmelíte tým vaše vzťahy.  

V starobe nie je problém ani cestovanie. Nemusíte tak zostať pri zasnenom pozeraní na dokumenty o rôznych krajinách. Existuje mnoho spoločností, ktoré ponúkajú zájazdy vrátane slovensky hovoriaceho sprievodcu, ktorý vám všetko predstaví a bude vám nápomocný. Stačí si iba vybrať destináciu, termín, zbaliť kufor a môžete vyraziť.

Príbehy zo života

„Chcela som sa trochu udržiavať, aby mozog nezakrpatel. Hľadala som možnosti, a pretože ma vždy lákalo učiť sa cudzí jazyk, prišla mi to ako najlepšia voľba. Jazykový kurz mi pomáha prísť na iné myšlienky, učím sa nové veci a musím premýšľať. Páči sa mi tiež to, že sa v kurze stretnem s ostatnými ľuďmi rovnakého veku a mám tak ďalšiu skupinu priateľov, s ktorými môžem debatovať o našich rodinách a situácii vo svete“

„K počítaču ma priviedli moji vnuci, ktorí mi kadečo poukazovali počas návštev, alebo keď som ich strážil. Vďaka nim som sa dostal ku kurzu základnej počítačovej gramotnosti. Teraz už „surfujem“ takmer denne a musím povedať, že mi internet v mnohých veciach uľahčil život. A keď náhodou niečo neviem alebo nedokážem, vnuci sú nadšení, že mi to môžu ukázať.“

„S manželom sme na dôchodku už pár rokov. Obaja sme mali pomerne dosť časovo náročné zamestnanie, takže nám nezostával takmer čas na cestovanie a spoznávanie nových miest. Obaja sme sa zhodli na tom, že by sme to na dôchodku chceli zmeniť, pretože kedy, keď nie teraz. V súčasnosti už máme za sebou Francúzsko, Taliansko, pobaltské republiky a na zozname ďalších niekoľko destinácií, kam sa chystáme.“

Komentáre

  • Zapojte sa do diskusie.
    Zadajte Váš komentár.

  • Avatar

Podobné článkySendvičová generácia: Ako zvládať starostlivosť o rodičov a deti bez stresu a vyčerpania

Sendvičová generácia: Ako zvládať starostlivosť o rodičov a deti bez stresu a vyčerpania

Dnešnej spoločnosti nachádzame rôzne fenomény, ktoré často krát nie sú niečím výnimočným alebo novým. Množstvo sociálnej perspektívy, spolunažívanie, starostlivosť sa vždy v našej spoločnosti nachádzala a bola tu v akejkoľvek forme. No možno nie vždy sme o tom hovorili, prípadne sme nemali možnosť konfrontácie, či sebareflexie o tom, čím žijeme teraz. Žena je symbolom matky, ktorá sa stará o svoju rodinu a zabezpeču...

Pokračovať v čítaní

Najčastejšie dôvody, pre ktoré sa seniori stávajú obeťami podvodníkov

Najčastejšie dôvody, pre ktoré sa seniori stávajú obeťami podvodníkov

 V dnešnej dobe sme svedkami zvýšenej trestnej činnosti páchanej na senioroch. Ide o podvody, vystupňovaný tlak, hrozby, zavádzanie, krádeže, ako aj agresívne ataky. Páchatelia sa cielene zameriavajú na seniorov z dôvodu, že sú pre nich „ľahšími“ obeťami kriminality, a to najmä vplyvom, resp. dôsledkom ich vyššieho veku (generativity). Podvodník, prípadne agresor sa správa k svojej obeti sofistikovaným spôsobom s vopred d...

Pokračovať v čítaní

Psychológovia portálu Mojra.sk

Značky


Začnite meniť Váš život k lepšiemu ešte dnes!    Objednať