Rozhodli sme sa nemať deti

https://www.blog.mojra.sk/post/539

Nemať vz bolo pre vás úplne dobrovoľné a spoločné rozhodnutie, ale predsa sa našiel niekto, komu sa to celkom nepozdáva. Napokon, aj tak si to ešte môžete rozmyslieť a príde to s vekom, pretože dotyčná osoba pozná množstvo párov, ktoré mali rovnaký postoj ako vy, a ten sa časom tiež zmenil. Je narodenie dieťaťa vnímané ako životný míľnik, ku ktorému raz musíme všetci dôjsť? Alebo ľudia jednoducho nedokážu pochopiť, že to, že niečo robí väčšina, ešte neznamená, že to musia robiť všetci bez rozdielu? Možno patríte k tým párom, ktoré sa buď z vlastného rozhodnutia, alebo z dôvodu biologickej bezdetnosti rozhodli nemať deti. Sami sa chcete s touto situáciou zmieriť, ale otázky a poznámky okolia vám to veľmi neuľahčujú.

Nemať deti neznamená nezrelosť a sebectvo

V spoločnosti miestami rezonujú názory, že nevôľa mať deti vlastne znamená akúsi neochotu dospieť a začať plnohodnotne žiť vo „svete dospelých“. Neochotu prevziať zodpovednosť. Opak je však pravdou. Naopak, rozhodnutie nemať deti môže znamenať, že dobre poznáme seba aj svojho partnera, že si uvedomujeme, čo od života naozaj chceme, a že preberáme zodpovednosť za svoje rozhodnutia a činy. Dokonca ani páry, ktoré majú deti, nedokážu úplne presvedčivo odpovedať na otázku, prečo sa ich rozhodli mať. Ani ich odpovede nie sú vždy založené na sebectve a zrelosti, jednoducho cítili, že nastal čas a že tak to v živote jednoducho chodí. Niektorí ľudia mali deti omylom, niektorí kvôli partnerke alebo partnerovi, aj keď oni sami o tom neboli presvedčení. Deti z nás jednoducho nerobia ani zrelých ani nesebeckých jedincov.

Aj bez detí je možné byť šťastný

Bezdetnosť neznamená žiť nenaplnený, prázdny a nešťastný život bez možnosti prejavovať lásku a starostlivosť. Láska má aj iné spôsoby a okolnosti ako ju možno prejaviť, nemusí sa týkať len materstva. Rovnakým spôsobom sa môžeme starať aj o iných alebo o seba. Bezdetnosť dokonca neznamená ani životnú prázdnotu. Znamená jednoducho len inú voľbu priorít a životnej cesty. Znamená to, že dotyční nevkladajú svoju šancu na šťastie do niečoho/niekoho, čo momentálne reálne neexistuje, ale vážia si to, čo je tu a teraz.

Zmysel života nie je len o deťoch

Hodnoty, ktoré dávajú nášmu životu onen zmysel, môžeme uplatňovať v rôznych sociálnych rolách. Niektorí z nás v úlohe rodiča, iní v úlohe partnera, priateľa, kolegu atď. Myslieť si, že náš život naplní niekto iný ako my sami, je trochu naivné. Deti nás nezbavia problémov, nezachránia vzťah, nezaplnia prázdne miesta, ktoré máme v sebe, nenaplnia naše vlastné sny a ambície. Rovnako tak nič z toho nespasí ani nikto ďalší. Život je len a iba o nás a o tom, aký zmysel mu dáme. Najdôležitejšou úlohou človeka nie je mať deti.

Nie je vašou povinnosťou sa obhajovať

Kedy už budete mať deti? A budete ich mať, však? Vety, s ktorými sa bezdetné páry stretávajú dnes a denne, či už v rozhovore, keď ostatní iba tápu, čo by sa mali opýtať, alebo ako cielené otázky, keď vedia, že deti nemáte. Ak patríte k bezdetným párom, určite ste si už tiež vypočuli rôzne kázne o tom, prečo by ste deti mali mať, že deti sú predsa zmyslom života a podobne. Je dôležité si uvedomiť, že tieto dôvody vždy odrážajú osobnú situáciu a hodnoty tých, ktorí ich uvádzajú, nie tie naše. Svoje rozhodnutie nemusíte nikde a pred nikým obhajovať. Dôležité je vedieť, že je to vaša slobodná voľba a že nepodliehate tlaku iných.

Byť alebo nebyť rodičom

Rozhodnutie nemať deti neznamená, že nie sme plnohodnotnou ženou alebo mužom. Rovnako tak toto rozhodnutie neznamená, že nikdy nemôžeme byť matkou alebo otcom. Napokon, deti z nás automaticky rodičov nerobia. Čo vlastne znamená byť rodičom? Pre každého asi niečo iné - dávať lásku, starať sa, venovať druhému nesebecky časť seba, učiť, podeliť sa o záujmy a hodnoty. Sú azda tieto atribúty vyčlenené len pre tých, ktorí majú potomkov? Samozrejme, že nie. Existuje mnoho spôsobov, ako sa stať rodičom, a mať vlastné deti predsa nie je podmienkou. Bezdetné páry zase môžu mať svoju identitu postavenú na niečom inom, než na tom, že som rodič.

Nemať deti neznamená byť nenormálny

Nikto iný ako vy a váš partner vám neodpovie na otázku, či mať alebo nemať deti. Isté však je, že nech sa rozhodnete akokoľvek, obe cesty môžu byť plnohodnotné a šťastné. Ak sa vás niekto chystá hodnotiť a súdiť, nezabúdajte, že je vždy ovplyvnený vlastným presvedčením a skúsenosťami. Nemať deti totiž neznamená byť nenormálny. 

 Práve ste čítali článok: Rozhodli sme sa nemať deti

Komentáre

  • Zapojte sa do diskusie.
    Zadajte Váš komentár.

  • Avatar

Podobné článkyStereotypy vo výchove bábätiek

Stereotypy vo výchove bábätiek

Dnešní rodičia, ale najmä matky, čelia rôznym nevyžiadaným radám o tom, ako by mali vychovávať svoje deti, v podstate od narodenia dieťatka. Niektoré nevyžiadané rady prichádzajú už počas tehotenstva, napríklad „teraz musíš jesť za dvoch“, a podobne. Tehotenstvo je samo o sebe náročné, žena sa pripravuje na rolu matky, pričom jej pod srdcom rastie dieťatko a takéto rady nebývajú veľmi príjemné. Navyše, v dnešnej dobe m...

Pokračovať v čítaní

Peklo násilného vzťahu rozchodom/rozvodom nekončí, keď sú tam deti

Peklo násilného vzťahu rozchodom/rozvodom nekončí, keď sú tam deti

Pokiaľ ste žili s manipulátorom, agresorom, alebo inak toxickým partnerom vo vzťahu, kde sa narodili deti, vedzte, že sa jeho toxického vplyvu len tak ľahko pravdepodobne nezbavíte. Je skvelé, keď dokážete taký vzťah ukončiť, aby ste seba aj deti zachránili, ale je dôležité si uvedomiť, že to nebude jednoduché.Toxický človek vás častokrát nenechá žiť si svoj život. Cíti veľký hnev, že ste ho opustili,  a pokiaľ ste našla v sebe silu a&nb...

Pokračovať v čítaní

Čo cítia ženy vystavené  tlaku od toxického ex?

Čo cítia ženy vystavené tlaku od toxického ex?

 Žena, matka detí z takýchto vzťahov je vystavená obrovskému stresu, neistote, strachu o deti a namiesto príjemných chvíľ po návrate detí domov, musí často dávať rozhodené deti psychicky dokopy niekoľko dní. Keď sa upokoja, znova musia ísť k otcovi, lebo tak rozhodol súd. A súd môže matke, ktorá sa odmietne podriadiť a deti takémuto otcovi nedá, dať pokutu, výchovné opatrenia a nakoniec deti odobrať a  zveriť ic...

Pokračovať v čítaní

Psychológovia portálu Mojra.sk

Značky


Začnite meniť Váš život k lepšiemu ešte dnes!    Objednať