Ako zistiť, že potrebujete pomoc psychológa?

https://www.blog.mojra.sk/post/487

 

Najčastejšie ľudia tápu v týchto oblastiach:

·        Akými problémami sa psychológovia zaoberajú?

·        Komu môže psychológ pomôcť?

·        Je môj problém dostatočne vážny na to, aby som s ním navštívil odborníka?

 

S čím pomôže psychológ

Najprv sa pozrieme na to, v akých oblastiach vám psychológ môže pomôcť. 

 

Vzťahové problémy

Ľudia sa na psychológov často obracajú, ak sa u nich objavia problémy vo vzťahoch. Môže pritom ísť o vzťahy partnerské, rodinné ale napríklad aj priateľské. Veľkou témou v tejto oblasti býva nevera a ďalej potom manželské krízy alebo napríklad výchovné problémy.

 

Osobné problémy

Psychológ môže tiež pomôcť s celou škálou osobných problémov: od straty sebavedomia cez riešenie ťažkých životných situácií až po sebarozvoj. Môže sa jednať o každodenné starostináhlu udalosť alebo niečo, čo riešite možno už niekoľko rokov.

 

Profesijné problémy

V práci ľudia trávia väčšinu svojho dňa, a tak je jasné, že je pre psychiku človeka dôležité, aby sa v zamestnaní cítil dobre a príjemne. Na psychológa sa preto môžete obrátiť aj s profesijnými problémami – či už ide vzťahy na pracoviskuvoľbu povolania alebo otázky kariérneho rozvoja a nových pracovných ponúk.

 

Duševné choroby

V neposlednom rade sa psychológ venuje samozrejme aj duševným chorobám, akými sú napríklad rôzne poruchy osobnosti, problematika závislostí, poruchy príjmu potravy,  poruchy nálady a tiež depresie, úzkosti či fóbie.

 

 

Psychológ x Psychiater
Pozor! Ľudia si týchto dvoch odborníkov stále pletú. Aký je rozdiel medzí psychológom a psychiatrom? Psychiater je lekár a môže teda upravovať a predpisovať lieky. Psychológ nie je lekár, lieky teda upravovať nemôže. Pracuje pomocou poradenských rozhovorov, krízovej intervencie či dlhodobých terapií.

 

Komu pomáha psychológ?

Psychológ môže pomôcť nielen dospelým, ale aj deťom. Tie často trápia napríklad problémy v škole, strata kamarátov a bohužiaľ ani tým najmenším sa nevyhýbajú náročné životné situácie a psychické ochorenia. Existujú psychológovia, ktorí sa zameriavajú priamo na prácu s deťmi.

 

Psychologické poradenstvo je určené nie len jednotlivcom, ale aj párom alebo napríklad rovno celej rodine. Vždy záleží na konkrétnom type problému.

Kedy navštíviť psychológa?

Kedy teda vyhľadať pomoc psychológa? Psychológ sa stará o vašu psychiku, dušu, myseľ. Kedykoľvek teda prežívate niečo, čo dáva vašej psychike zabrať, čo vás trápi alebo vyčerpáva, môžete sa na psychológa obrátiť.

 

Najmä v prípade, ak vás dlhodobo niečo ťaží, situácia sa nezlepšuje (naopak sa napríklad zhoršuje) a nedarí sa vám ju žiadnymi prostriedkami vyriešiť – v tom prípade môže byť návšteva psychológa naozaj tou najlepšou voľbou

 

Ľudia sa často trápia tým, či je ich problém dostatočne veľký na to, aby vyhľadali pomoc odborníka. Neexistujú malé problémy! Každý si zaslúži psychickú pohodu.


Ak si neviete rady…

Ak si neviete rady a stále trochu tápete, či pomoc psychológa vyhľadať alebo nie, radi vám s tým pomôžeme. Môžete využiť našu telefonickú podporu (+421 (0)911 226 030) alebo napísať e-mail na adresu poradna@mojra.sk.  Technická podpora je vám tiež k dispozícii na chate, ktorý nájdete v pravom dolnom rohu na našich webových stránkach. Stačí, ak stručne popíšete váš problém a my vyhľadáme psychológa priamo pre vás, pomôžeme s objednávkou a objasníme všetky otázky a nejasnosti týkajúce sa psychologickej konzultácie.

 

Komentáre

  • Zapojte sa do diskusie.
    Zadajte Váš komentár.

  • Avatar

Podobné článkyStereotypy vo výchove bábätiek

Stereotypy vo výchove bábätiek

Dnešní rodičia, ale najmä matky, čelia rôznym nevyžiadaným radám o tom, ako by mali vychovávať svoje deti, v podstate od narodenia dieťatka. Niektoré nevyžiadané rady prichádzajú už počas tehotenstva, napríklad „teraz musíš jesť za dvoch“, a podobne. Tehotenstvo je samo o sebe náročné, žena sa pripravuje na rolu matky, pričom jej pod srdcom rastie dieťatko a takéto rady nebývajú veľmi príjemné. Navyše, v dnešnej dobe m...

Pokračovať v čítaní

Rady psychológa: 8 tipov, ako presvedčiť dieťa, aby sa vykakalo

Rady psychológa: 8 tipov, ako presvedčiť dieťa, aby sa vykakalo

Rodičia sa čoraz častejšie stretávajú s problémom detí so zadržiavaním stolice. A netýka sa to len obdobia prechodu z plienok na nočník, ale aj starších detí, ktoré už toto obdobie majú za sebou. Dieťa sa bez problémov vyciká, ale keď príde na kakanie, zadržiava ho, až kým to nie je naozaj akútne. Niekedy je to otázka niekoľkých hodín, inokedy aj niekoľkých dní. Rodičia sa snažia situáciu riešiť po dobrom, po zlom. Sľubujú aj sa vyhrážajú. Navš...

Pokračovať v čítaní

Skrytá bolesť: depresia a sebapoškodzovanie u detí a ako im pomôcť

Skrytá bolesť: depresia a sebapoškodzovanie u detí a ako im pomôcť

Národný monitoring duševného zdravia detí v Českej republike, ktorý realizoval Matěj Kučera z Ústavu duševného zdraví, priniesol šokujúce zistenie, podľa ktorého až 40 % žiakov deviateho ročníka základných škôl vykazuje známky strednej a ťažkej depresie, a 30 percent deviatakov má problémy s úzkosťou. Myslím, že na Slovensku je situácia podobná. Sama pracujem ako školská psychologička, s deťmi sa stretávam, veľa sa roz...

Pokračovať v čítaní

Psychológovia portálu Mojra.sk

Značky


Začnite meniť Váš život k lepšiemu ešte dnes!    Objednať